Ana Sayfa » Belediyeler » Vatandaşa hizmet 180 projeyle sürüyor

Vatandaşa hizmet 180 projeyle sürüyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, sosyal belediyecilik adına önemli hizmetlerin sürdüğünü belirtti.

 
 
Vatandaşa hizmet 180 projeyle sürüyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, sosyal belediyecilik adına önemli hizmetlerin sürdüğünü belirterek, ulaşımdan altyapıya, çevre, kültür, turizm, sosyal tesis, eğitim, spor gibi birçok alanda bedeli 960 milyon 406 bin 487 olan 17 ilçede 180 projenin yürütüldüğünü anlattı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, kentte devam eden projeler hakkında açıklama yaparak bilgi verdi. Bulvar çevre düzenlemesine ilişkin Şahin, Kılıçdede ile meydan arasındaki çevre düzenlemesi çalışmalarının tamamlandığını, ikinci etapta meydan ile liman kavşağı arasındaki çalışmaların ihalesinin 13 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirildiğini söyledi.

SOĞUK HAVA DEPOSU VE ANTREPO

Şahin, yaklaşık 130 hektarlık alanda liman geri sahası oluşturularak bu alanda, lojistik, soğuk hava deposu ve antrepo ihtiyaçlarını giderecek yeni depolama alanları oluşturulacağını ve lojistik destekler sağlanacağını belirtti.

Burasının aynı zamanda Lojistik Merkez Projesi’nin bağlantı noktası olacağını belirten Şahin, “12 metre draft derinliğine sahip olacak limana, mendirek yapısı yapılacaktır. Halihazırda 23 hektar alanda döküm işlemleri devam etmektedir” bilgisini verdi.

YOL ÇALIŞMALARI

Göreve geldiği 3 Mayıs’tan itibaren çok yoğun bir çalışma programı içerisinde olduklarını, çalışma programı içine Samsun’un ilçelerini de kattıklarını belirten Şahin, şu bilgileri paylaştı:

“Bu yoğun çalışmalar sonucunda 4 ay gibi kısa bir sürede, 123 kilometre beton yol, 21,6 kilometre BSK yol ve 250,7 kilometre satıh kaplama yol olmak üzere toplam 395,3 kilometre yol yaptık. Amacımız daha fazla hizmet etmek, insan hayatına ve konforuna katkı vermek olduğundan 2019 yılı sonu itibari ile hizmet ağımıza katılan tüm grup yollarımızı tamamlayarak, mahallelerimizde ulaşım problemini ortadan kaldırmaktır. Bu hedefimize Allah’ın izniyle ulaşacağız.”

ZİHNİ ŞAHİN KİMDİR?

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, 1954 yılında Bafra’da doğdu. İlkokulu Uluağaç Köyü’nde, ortaokulu Samsun’da, liseyi Bafra Lisesi’nde bitirdi. Bursa Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü’nden mezun oldu.  2009 yılında yapılan Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti tarafından Bafra Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi ve belediye başkanlığına seçildi. 2014 yılında yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti tarafından tekrar aday gösterildi. Halkın rekor seviyede desteği ile ikinci kez Bafra Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bafra Belediye Başkanlığı görevi sırasında sayısız kalıcı proje ve hizmeti Bafra halkı ile buluşturdu. 19 yıldır Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Yusuf Ziya Yılmaz’ın milletvekili adaylığı için istifa etmesi sonucunda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterildi. 3 Mayıs 2018 tarihinde ise Samsun Büyükşehir Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Emekli öğretmen Şükriye Şahin ile evli ve Endüstri Mühendisi bir oğlu vardır.

"SAMSUN'U GELECEĞE HEP BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ"

Samsun Genç İşadamları Derneği’nin (SAMGİAD) 3. sezon ilk iş toplantısına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, kentin ticari anlamda geleceğinin sanayi, tarım ve turizmde olduğunu söyledi. Bunlarla proje çalışmaları ve hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünün ifade eden Başkan Şahin, Samsun’u geleceğe hep birlikte taşıyacaklarını kaydetti.

Samsun’un geleceği için yapılacak tüm çalışmaları sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gerçekleştirmek istediğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, “Ailelerinizi ihmal edip, büyük fedakârlıklar yaparak ülkenizin ve memleketinizin katma değerini artırmak için mücadele ediyorsunuz. Her biriniz de iftihar ediyorum. Şehrimizi geleceğe sizlerle taşıyacak, yarınlara sizler kavuşturacaksınız. O nedenle omuzlarınızda büyük sorumluluklar bulunuyor’’ dedi.

“TARIM AŞ’Yİ KURMAK İSTİYORUZ”

Samsun’un ekonomide 3 önemli potansiyele sahip olduğunu hatırlatan Başkan Şahin, ‘’Bunlardan ilki tarımdır. Akademisyenlerimize görev verdik. Kent tarımının artırılması ve geliştirilmesi için bilimsel çalışma yaptırıyoruz. Bir yandan bunlar sürerken diğer taraftan da çiftçilerimize yönelik desteklerimiz devam edecek. Ayrıca tarım A.Ş’yi kuracağız. Çiftçilerimizin ürettiklerini değerli kılmak istiyoruz. Üretilen ürünleri almaya yönelik bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Tarım konusunda tüm gayretlerimizi uygulamalara yansıtacağız. Samsun tarımda hak ettiği yere mutlaka gelecektir’’ diye konuştu.

KIZILIRMAK DELTASI'NDA KONAKLAMA SORUNU BİTİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarıyla Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi’ni hayata geçirecek. Projenin tamamlanmasıyla, Kızılırmak Deltası’nda ziyarete gelen turistlerin konaklaması için bir dizi çalışma yürütülürken, yerel ekonomiye de katkı sağlanacak.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne yapılacak yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi’nde yaklaşık 2 bin 271 metrekare alanda tesislerin yapılacağını ve çalışmaların yürütüldüğünü belirten Başkan Zihni Şahin, burada butik otel, 306 metrekare ahşap iskeleler, 3 bin 256 metrekare otoparklar, 602 metrekare ahşap yürüyüş yolları, 54 metrekare asma köprü yapılması için ihalenin sonuçlandığını hatırlattı.

YEREL EKONOMİYE DAHA FAZLA KATKI

Proje kapsamında kır lokantası, ziyaretçi tanıtım ünitesi, yönetim merkezi ünitesi, giriş kontrol ünitesi, doğa eğitim ve konaklama merkezi, Cernek seyir bölümü, ahşap yürüyüş yolları, Doğanca ziyaretçi tanıtım merkezinin yapım çalışmalarına devam edildiğini bildiren Şahin, şunları söyledi:

“Ayrıca, proje kapsamında özellikle kuş gözlemi yapan ulusal ve uluslararası turistlerin deltada konaklamaları, bölgede daha fazla vakit geçirebilmeleri ve özellikle yerel ekonomiye daha fazla katkı sağlamaları açısından bölgede yaşanan konaklama sorununu gidermek için Doğanca Mahallesi’nde bulunan eski belediye binasının 14 odalı butik otel olarak düzenleme çalışmaları da sürdürülmektedir.”

KURUPELİK-ÜNİVERSİTE ARASINA HAFİF RAYLI SİSTEM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, kentte hafif raylı sistem ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

İhalesi 2 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 3. etap Kurupelit Son Durak-Üniversite Yaşam Merkezi arasındaki 5,2 kilometrelik hafif raylı sistem projesinin devam ettiğini kaydeden Şahin, şunları söyledi:

“15 Eylül 2018 tarihi itibari ile test sürüşlerine başlanmıştır. Mevcut Üniversite İstasyonu’ndan başlayarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüs hattında yapılmakta olan hafif raylı sistem tramvay hattı, toplam 5 bin 177 metre çift hat demiryolu olup, raylı sistem güzergahı üzerinde; 300 metre ve 150 metre uzunluğunda 2 adet viyadük yapısı, 340 metre uzunluğunda bir adet aç-kapa yapısı, toplam 7 adet istasyon olup, Lojmanlar, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Yaşam Merkezi, Eğitim Fakültesi ve hat sonundaki Yurtlar duraklarıdır.”

PROJENİN DETAYLARI

Şahin, projede, 3 adet yeni trafo merkezi, 3 adet karayolu hemzemin geçiş, 6 adet telsiz baz istasyonu yer aldığını bildirerek, projenin detaylarını, şu şekilde açıkladı:

“Tıp fakültesi durağından hastaneye yoğun yolcu geçişini sağlamak amacıyla, 112 metre sol, 108 metre sağ ve 75 metre ana bağlantılı olmak üzere 295 metre uzunluğunda çelik üstgeçit ve çelik üstgeçidi tıp fakültesi önüne bağlayan, karayolunun altından geçen 114 metre uzunluğunda bir adet betonarme box bulunmaktadır.

Ayrıca, burada toplam 3 adet çıkış ve 3 adet iniş olmak üzere yürüyen bantlar mevcuttur.

Raylı Sistem ihalesi kapsamında işe başladığımız tarihten bugüne kadar; 140 bin metreküplük kazı, 62 bin metre küplük dolgu, 53 bin metreküplük beton dökümü, 4 bin 600 ton inşaat demiri, 435 ton çelik imalatı, 194 adet katener direği, 10 bin 354 metre hat ray döşemesi yapılmış olup 15 Eylül tarihi itibari ile deneme/test sürüşlerine başlanmıştır.

Projenin maliyeti 120 milyon liradır. Hatta kullanılacak olan trenlerin imalatı ise devam etmektedir.”

SAMSUN'DA ALTYAPI İÇİN 75 RPOJE

Samsun Büyükşehir Belediyesi eğitim, kültür, sanat, turizm yatırımlarının yanı sıra, kentin altyapısına ilişkin projelerini de devam ettiriyor.

Belediye Başkanı Zihni Şahin, toplamda altyapıda 75 projeyi devam ettirdiklerini bildirdi. Şahin, içme suyu, arıtma tesisi, kanalizasyon ve dere ıslahları kapsamında çalışma yapıldığını da hatırlatarak, “Samsun Milletvekilimiz ve Büyükşehir eski Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz beye teşekkür ediyorum. Bizde Samsunumuza ve 17 ilçemize yukarıda da ifade ettiğim gibi önemli alt yapı ve üst yapı hizmetlerini kazandırmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Şahin, “Alaçam Meydanı çevre düzenlemeleri, Kirazlık Camii inşaatı, Geyikkoşan tesisleri, cephe düzenlemeleri, Lâdik Sosyal Tesisler, Terme SASKİ binası gibi birçok projenin çalışmaları da devam etmektedir“ bilgisini paylaştı.

SAMSUN'DA SPORA BÜYÜK DESTEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi, başta Samsunspor Klubü olmak üzere, kentteki diğer kulüplere büyük destek sağlıyor.

Belediye Başkanı Zihni Şahin, spor kulüplerine yapılan desteğe ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Samsunsporumuz ilimizin markasıdır. Başarılı olması için destek vermekteyiz. Katkı yapmaktayız. İnşallah kalıcı tesisler konusunda da gereğini yapacağız. Fedakar taraftarlarımıza maç günlerinde tramvaylarımız ile ücretsiz ulaşım desteği verdik. 75 spor kulübümüze malzeme desteği sağladık.

Belediye bünyesindeki 700 sporcumuza spor yapma imkânı sağlıyoruz. Amacımız gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmaktır. Bu anlamda spora verdiğimiz desteği önemsiyorum.”

"ALIN TERİNE HER ZAMAN SAYGI GÖSTERİYORUZ"

Sendikalarla her zaman uyum içinde çalıştıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, alın terine her zaman saygı gösterip gereğini yaptıklarını söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Memur-Sen’e bağlı sendika temsilcileri ile yemekte araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiye’de sendikal mücadelede Memur-Sen’in çok ciddi katkıları olduğunu ifade ederek, “Özellikle yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesinde Memur-Sen’in bire bir katkılarının olduğunu biliyoruz. Şehrimizde sizlerin yürüttüğü sendikal faaliyetlerde gerçekten takdire şayan. Bütün toplumsal meselelerde inisiyatif alan ve tavır belirleyen bunu da hak ve hakikat adına yapan çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum ve çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.

“HAK ARAMADA EN ÖNEMLİ UNSUR SENDİKALARDIR”

Sendikaların hak arama noktasındaki en önemli unsurlar olduğunu da belirten Şahin, “Bizim ülke olarak, millet olarak birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Son dönemde ülkemiz üzerinde oynanan oyunları hep birlikte gördük. Ülkemizi yıkmaya yönelik olan karanlık oluşumlara karşı birlik ve beraberliğimizi perçinlememiz gerekir. Bunu sağlamak için de sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, derneklere büyük iş düşüyor. Bugün Türkiye’de, her alanda olduğu gibi  sendikalar hak arama noktasında büyük aşama kaydetti” ifadelerini kullandı.

ATIKSU VE İÇE SUYU ÇALIŞMALARI

Samsun Büşükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, atıksu arıtma tesislerine ilişkin yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Zihni Şahin, “Göreve geldiğimizde yapımı devam eden toplam 26 milyon 156 bin 534 Türk Lirası tutarındaki 7 projeyi tamamladık. 5 ilçemizde ise 69 milyon 201 bin 389 Türk Lirası tutarında 5 projemizin yapımını devam ettiriyoruz. 4 ilçemizde programa aldığımız ve kredisini temin ettiğimiz 152 milyon 207 bin lira tutarında ileri teknoloji arıtma tesisi kuruyoruz. Bu 16 proje ile yaklaşık 247 milyon liralık bir hizmet oluşturmuş oluyoruz” dedi.

İÇME SUYU PROJELERİ

İçme suyu için 36 proje kapsamında, toplam tutarı 115 milyon 553 bin 537 Türk Lirası olan çalışmalar yürütüldüğünü ve sürdürüldüğünü belirten Zihni Şahin, bu projelerin de hayata geçirileceği bilgisini paylaştı.

Derelerin ıslahı kapsamında da 3 projenin sürdürüldüğünü, bunun maliyetinin de 20 milyon 827 bin 750 lira olduğunu anlatan Zihni Küçük, kanalizasyon çalışmalarına ilişkin de, 60 milyon 500 bin lira bedelli 17 projenin yürütüldüğünü anlattı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, su arıtma konusundaki 3 projenin devam ettiğini ve bu projelerin tutarının da 11 milyon 332 bin 500 lira olduğunu ifade etti.

SAMSUN'A SANAT MÜZESİ KURULUYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat alanlarında da yoğun çalışmalar yürütüyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, kente kültür ve sanat alanında da büyük hizmetler vermeyi sürdüreceklerini anlattı.

Şahin, bu amaçla Samsun Sanat Müzesi’nin kurulmasına karar verildiğini belirterek, Sanat Müzesi projesinin ödül aldığını hatırlattı. Samsun’da başlanan Sanat Müzesi inşaatının devam ettiğini ve inşaatın yüzde 58’lik bölümünün tamamlandığını kaydeden Şahin, projeyi başlatan önceki belediye başkanı ve şimdiki AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’a teşekkür etti.

Samsun Sanat Müzesi’nin projeyi başlatılmasında emeği geçen herkese de teşekkür eden Zihni Şahin, “Allah’ın izniyle Samsun Sanat Müzemizi hızla tamamlıyoruz. Samsunumuza önemli hizmeti de biz kazandırmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler
left
right
 
 
4 Ekim 2018 Perşembe 20:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Kula Masterler, Kaymakam Duru’nun golüyle kazandıBelediye başkan adayları isim listesi 2019Başkan Kocamaz, MHP'den istifa ettiSuriye sınırına askeri sevkiyat
Arapkirli 'sabah namazı' tweeti ile rezil olduHedef 100 Milyar Dolarlık Ticaret'Tam gün eğitime odaklanacağız'İstanbul’a 10 yeni köprü yapılacakVali Bektaş, sahada çalışmaları inceliyorTayini çıkan Vali Davut Gül'den örnek davranışMudurnu’nun ilk kadın kaymakamıEğlence ve törenlerde havaya ateş açılamayacak
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:24
  • Güneş08:13
  • Öğlen13:09
  • İkindi15:30
  • Akşam17:44
  • Yatsı19:21
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1522 - Osmanlı padişahı I. Süleyman, Rodos'un teslimini istedi.
1642 - Hollandalı denizci Abel Tasman, Yeni Zelanda`yı keşfetti.
1754 - Osmanlı padişahı III. Osman'ın saltanatı başladı
1789 - Fransa'da Ulusal Muhafız Birliği (National Guard) kuruldu.
1805 - Sırp İsyanları ve Kara Yorgi'nin önderliği altında Sırpların Belgrad'ı ele geçirmesi.
1877 - 2. Meclis-i Mebusan çalışmalarına başladı.
1903 - İtalyan asıllı ABD'li dondurma satıcısı Italo Marcioni, ilk dondurma külahının patentini aldı.
1914 - Mesudiye zırhlısı, Çanakkale'de bir İngiliz denizaltısı tarafından batırıldı.
1937 - İlk seloteyp satışa sunuldu.
1937 - Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri, Çin Cumhuriyeti'nin başkenti Nankin'i ele geçirdi.
1939 - Kriegsmarine cep zırhlısı Admiral Graf Spee ile Kraliyet Donanması kruvazörleri HMS Exeter, HMS Ajax ve HMS Achilles arasında Río de la Plata Muharebesi başladı.
1942 - Çorum'da deprem: 25 kişi öldü, 589 ev yıkıldı.
1943 - İkinci Basın Kongresi, Ankara'da toplandı.
1945 - Filarmoni Derneği İstanbul'da ilk konserini verdi.
1949 - İsrail Kudüs'ü başkent ilan etti. Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra, Eski Kent ve Doğu Kudüs Ürdün'de, Batı Kudüs de İsrail'de kaldı. Kent, BM kararlarına göre uluslararası kent ilan edilmişti.
1957 - İran'da deprem: 2 bin kişi öldü.
1959 - Başpiskopos Makarios bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanlığına seçildi
1960 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Yeni Gün ve Öncü gazetelerini 3 gün süreyle kapattı.
1960 - Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün Cezayir ziyareti olaylı geçti. Fransız milliyetçilerinin çıkardığı olaylarda 123 kişi öldü.
1967 - Yunanistan Kralı Konstantin'in cuntaya karşı darbe girişimi başarısız oldu. Albaylar Cuntası iktidarı devam etti. Kral ülkesini terk etmek zorunda kaldı.
1974 - Malta'da cumhuriyet ilan edildi
1980 - 17 yasındaki TDKO üyesi Erdal Eren idam edildi.KAWA örgütü genel sekreteri Hüseyin ASLAN ve 15 arkadaşı SURİYE sınır kasabası kamışlıda katledildiler.
1981 - Polonya'da General Wojciech Witold Jaruzelski sıkıyönetim ilan etti, 14 bin sendikalı işçi tutuklandı.
1983 - 45. Türkiye Cumhuriyeti Hükümet 1. Özal Hükümeti (13 Aralık 1983 21 Aralık 1987) göreve başladı.
1986 - Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Halterci Naim Süleymanoğlu Türkiye'ye iltica etti
1995 - Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını onayladı.
1996 - Kofi Annan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri seçildi.
1998 - İtalya'da düzenlenen 5. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türk Genç Bayan Milli Takımı şampiyon oldu.
2002 - Avrupa Birliği Genişlemesi AB,10 yeni devletin 1 Mayıs 2004'ten itibaren üye olacağını açıkladı.
2003 - ABD askeri güçleri devrik Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin'i Irak'ta saklandığı yerde yakaladı.
2004 - Şili'nin eski diktatörü Augusto Pinochet'nin, 1970 ve 1980'li yıllardaki Akbaba Operasyonu sırasında suç işlediği gerekçesiyle evinde gözetim altında tutulmasına ve hakkında yeni dava açılmasına karar verildi.
2005 - TMSF'nin satışa çıkardığı Telsim, 4 milyar 550 milyon dolarla dünyanın en büyük mobil telekomünikasyon operatörlerinden olan İngiltere'den Vodafone'un şirketi Vodafone Telekomünikasyon A.Ş'ye ihale edildi.
2006 - Dünya Rakı Günü kutlanmaya başlandı.
2007 - Galatasaray'ın İstanbul Aslantepe'ye inşa edeceği Ali Sami Yen Stadyumu'nun temeli atıldı.
2008 - Miss World 2008 Yapılacak.
 
On Numara
10.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050611202123303137434647515255596567727780
 
Süper Loto
06.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061728344753
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu253336454748
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent