Ana Sayfa » Mülki İdare » "Van Gogh nasıl resim yapıyorsa çiftçi de sanatçıdır"

"Van Gogh nasıl resim yapıyorsa çiftçi de sanatçıdır"

Erzurum'da şeker pancarı üretiminin artırılmasına yönelik bir toplantı düzenledi.

 
 

Erzurum'da şeker pancarı üretiminin artırılmasına yönelik bir toplantı düzenledi. 5 ilçenin şeker pancarı üreticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Okay Memiş, çiftçileri birer sanatçıya benzeterek, "Bir çiftçi iyi bir elma üretiyorsa, şekerpancarı üreticisi iyi bir rekolte elde ediyorsa bana göre o bir sanatçıdır, ressamdır, müzisyendir. Çünkü yapılan iş stratejik bir iştir" dedi.

Palandökende bir otelde düzenlenen toplantıya; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar, Erzurum Merkez Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, Erzurum Şeker Fabrikası Genel Müdürü Necati Karavaizoğlu, Albayrak Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa ve Muzaffer Albayrak ile muhtarlar ve 5 ilçenin şeker pancarı yetiştiricileri katıldı.

"Bölge ekonomisine 350 milyon TL'lik katkı sağlayacağız"

Toplantıda konuşan Erzurum Şeker Fabrikası Genel Müdürü Necati Karavaizoğlu, 2018 yılında 3783 çiftçi ve 800 çalışanla toplamda 432 bin ton şeker pancarı işlediklerini bildirdi. Sonraki yıllar içinde kendilerine belirledikleri hedefler ile ilgili bilgi veren Karavaizoğlu, "2019 yılında 650 bin ton, 2020 yılında 700 bin ton, 2021 yılında ise 750 bin ton şeker pancarı işleyerek, Erzurum ve Erzincan ekonomisine 350 milyon TL'lik bir katkı sağlamayı hedeflemekteyiz" dedi.

"Modern şeker pancarı üretimi yapmayı hedefliyoruz"

Atatürk üniversitesi ve Erzurum Şeker Fabrikası arasında modern bir şeker pancarı üretimiyle ilgili protokol imzaladıklarını dile getiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, üniversiteye bağlı bitkisel üretim ve araştırma merkezi uhdesinde bulunan arazi ile modern tarım teknikleri uygulanacağını belirtti. Ercişli, "Araştırma ve akademik çalışmaları da kapsayan protokol ile şeker fabrikası işletmelerinde teknolojik donanımlardan faydalanarak, ortak modern şeker pancarı üretimi yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

"Üniversitemizle birlikte bilgi konusunda çiftçimizi aydınlatırsak arazi boş kalmaz"

Bölge için hayvancılık kadar tarım ürünlerinin de önemli olduğuna değinen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Hayvancılık bölgemiz açısında çok önemlidir. En önemli tarım ürünlerimizin başında şeker pancarı gelmektedir. Erzurum Şeker Fabrikası 1954'lerde kurulmuş ancak arzu edilen çalışmaları tamamlayamamıştır. Çünkü şeker pancarından sadece şeker değil, aynı zamanda türevleri olan küspe, ispirto olmak üzere yan ürünleri de üretilmelidir. Bu türevlerde göz önüne alındığı takdirde fabrika daha verimli olarak çalışabilir. Üniversitemizle birlikte bilgi konusunda çiftçimizi aydınlatırsak arazi boş kalmaz ve vatandaşımıza bir fayda sağlamış oluruz. Bizde belediye olarak üzerimize düşeni yerine getireceğiz" şeklinde konuştu.

"Özel sektör veya kamu sektörü diye bir şey yok, hepsi milli servet"

Erzurum Valisi Okay Memiş ise toplantıya katılanları selamlayarak, "Hep birlikte Erzurum'a değer katacağımıza yürekten inanıyorum. Erzurum'da yaşayan 800 bin vatandaşımızın, muhtarlarımızın ve çiftçilerimizin emrindeyiz. Bizzat ben vali olarak bütün vatandaşlarımızın haklı taleplerinin takipçisiyim. Albayraklar gurubunun da ihtiyacı olduğunda valilik olarak seferberiz. Özel sektör veya kamu sektörü diye bir şey yok, hepsi milli servet hep birlikte kazanacağız "dedi.

"Çiftçilik stratejik bir iştir"

Çiftçiliği son derece önemli bir iş olduğuna söyleyen Vali Memiş şu ifadeleri kullandı:

"Van Gogh nasıl resim yapıyorsa bir çiftçi de eğer hayvancılıkla uğraşarak bir dana yetiştiriyorsa, bir çiftçi iyi bir elma üretiyorsa, bir şekerpancarı üreticisi iyi bir rekolte elde diyorsa bana göre o da bir sanatçıdır, ressamdır, müzisyendir. Çünkü yapılan iş stratejik bir iştir, dünyada çiftçilik hayvancılık stratejik bir iştir. Kamunun desteklediği alanlardır. Amerika, İsrail ve Hollanda destekliyor. Bizler de destekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çiftçilerimize çok büyük bir miktarda ödemeler yapıyoruz."

"Büyükbaş hayvancılıkta hedefimiz 1 numara olmak"

Tarım ve hayvancılık da ki hedeflerinden söz eden Vali Memiş, "Şehir olarak ve sizlerle görüşerek, karşılıklı diyalog içinde kendimize hedef koyduk. Büyükbaş hayvancılıkta 2019 yılının sonunda inşallah ülkemizde bir numara olmayı hedefliyoruz. 790 bin büyükbaş hayvan sayımızla ülkemizde Konya'dan sonra ikinci sıradayız. 2019 yılında doğru çiftçilere vereceğimiz yem bitkisi tohumu desteğiyle bir numara olacağımıza inanıyoruz. Kaynaklarımızı temin etmeye başladık."

"Ayağımıza çizmemizi giyeceğiz"

Vali Memiş, ayrıca Daphan ve Pasinler ovalarının mineral yapısı itibariyle önemli bir yer olduklarına vurgu yaparak, "dezavantajlarımız varsa bunları avantaja çevireceğiz. Şeker pancarı toprak altında yetişen bir ürün. Bu nedenle soğuktan ve don olayından fazla etkilenmiyor. Bu işlere çaba ve emek sarf edeceğiz. Tarım bakanlığı mühendisleri olarak oturmayacağız. Ayağımıza çizmemizi giyeceğiz ve arazide bu oranları yükselteceğiz. Bu işleri hep birlikte el ele vererek başaracağız" diye konuştu.

 

İlgili Haberler
left
right
 
 
2 Şubat 2019 Cumartesi 02:24
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:50
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:25
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:17
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent