Ana Sayfa » Mülki İdare » Vali Yardımcısı: Çalışmazsan yardım için gelme

Vali Yardımcısı: Çalışmazsan yardım için gelme

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 3’üncü Olağan Toplantısı’nda yaptığı açıklamada sosyal yardımlar ve istihdam ilişkisini belirleyen sistem sayesinde üçüncü kez iş teklifi edilmesine rağmen gitmeyenlerin sosyal yardımların önemli bir kısmının kesileceğini belirten Vali Yardımcısı Abdullah Etil, “‘Çalışmazsan benim karşıma yardım istemek için gelme’ diyebilme şansına şu anda sahibiz” dedi.

 
 
Vali Yardımcısı: Çalışmazsan yardım için gelme

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca uygulanan nakdi düzenli sosyal yardım programlarından yararlananların istihdam edilmesi halinde verilecek sigorta prim desteği ile çalışabilir durumda olanların işe veya mesleki eğitime yönlendirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen ‘Sosyal Yardım Yararlanıcılarının İstihdamına İlişkin Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre mesleki eğitimi veya aktif iş gücü programlarını ya da İŞKUR tarafından teklif edilen işi haklı bir sebep olmaksızın üçüncü kez kabul etmeyenlerin nakdi düzenli sosyal yardımları, durumun İŞKUR sistemi üzerinden bütünleşik sisteme bildirilmesini takip eden aybaşından itibaren bir yıl süreyle kesilir.

“SOSYAL YARDIMLAR SON YILLARDA İYİCE ARTTI”

Vali Yardımcısı Abdullah Etil, İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 3’üncü Olağan Toplantısı’nda yaptığı konuşmada sosyal yardımlar ve istihdam ilişkisini belirleyen sistem sayesinde üçüncü kez iş teklifi edilmesine rağmen gitmeyenlerin sosyal yardımların önemli bir kısmının kesileceğini söyledi.

Sosyal yardımların son yıllarda iyice arttığını belirten Vali Yardımcısı Etil, “Bazı şikayetler duyarsınız. Zaman zaman basında da yer alır veya iş gücü talep eden işyerlerinin sahiplerinden de bu tür şikayetler gelir. Bir yandan iş arayanlar, bir yandan da biz işçi bulamıyoruz gibi serzenişleri var. Niye işçi bulamıyoruz. İşte sosyal yardımlar. Birçok yere eve sosyal yardım giriyor” dedi.

Vali Yardımcısı Etil, çıkan yönetmelik sayesinde sosyal yardımlarla istihdam ilişkisinin kurulduğunu ifade ederek, “Bir elektronik sistem kuruldu İŞKUR tarafından. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları var. Her ilçede ve büyükşehir olan bizim gibi illerde valiliklerde var. Bir vatandaş yardım almak için başvurduğunda bu otomatikman İŞKUR’a sistem üzerinden yönlendiriliyor. İŞKUR’daki arkadaşlar ona birtakım işyerlerinden gelen talepleri bildiriyor. Şuraya gidebilirsin, şu işe gidebilirsin diye. Üçüncü teklifte de eğer gitmezse, çalışma niyeti olmadığını gösterirse ona yapılması gereken sosyal yardımların önemli bir kısmı kesilmek durumda. Böyle bir zorlama getirildi. İlk başta belirttiğim gibi birçok kişi sosyal yardım alıyor. Birçok eve sosyal yardımlar giriyor. O nedenle çalışma isteği çok çok azaldı gibi birtakım şikayetler var. Ne kadar ilişkisi var onu bilmek lazım. Ama bu tür serzenişler son yıllarda iyice arttı. Bunu önlemek için belki bu sistem getirildi. Hem de insanları çalışabilir durumdaki olanları zorlamak için sayılar var mı, bir dahaki toplantıya da sayılar gelebilir. Kaç kişi gönderildi işyerlerine. Kaçı kabul etti, kaçı kabul etmedi” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA NİYETİ OLMAYANLAR YARDIM EDENLER İÇİN DE ÖNEMLİ”

Çalışma niyeti olmayanların yardım edenler için de önemli bir kriter olarak görüleceğini belirten Vali Yardımcısı Etil, “Otomatik kesilmese bile bizden yardım talep ettiğinde biz onun kaydına bakacağız. ‘Senin pek çalışmaya niyetin yok, sen bedavadan yaşamaya alışmışsın. Sana yardım yok’ deme şansımız var bundan sonra. Çünkü bize birçok yardım olmaz dediğimizde o zaman bize iş bul diye bize biraz zorlama şeyler yapabiliyorlardı vatandaşlar. Şimdi seni işe yönlendiriyor. ‘Çalışmazsan benim karşıma yardım istemek için gelme’ diyebilme şansına şu anda sahibiz. Sistem yeni olduğu için şu an belki sayılar çok yüksek olmayabilir. Ama bu kuruldu. Bu başlangıç mutlaka geliştirilir. İyi olacak. O serzenişleri giderecek diye düşünüyorum” dedi.

“BİZİM KURUMUMUZA GELEN HİÇ KİMSE İŞSİZ KALMAZ”

Bu görevin kendilerine düştüğünü ifade eden Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Alattin Aslan ise, bu sene bu sisteme yaklaşık 60 kişinin düştüğünü belirterek, “Biz hemen çalışmamıza başladık. Ve bu arkadaşlarımızı İŞKUR’a davet ettik. Gel işe gönderelim anlamında.  Fakat sadece 1 kişi iştirak etti. Bizim kurumumuza gelen ve işsizim çalışmak istiyorum diyen her insana biz iş buluruz. Manisa ilimiz o anlamda çok güçlü bir sanayimiz var. Hiç kimse işsiz kalmaz. Yeter ki ben çalışıyorum desin. Yeter ki gelsin İŞKUR’a biz ona sadece bir iş değil birkaç iş teklif edeceğiz. ‘Ben bu işe gitmiyorum’ dedikleri zaman alternatif işleri de sunuyoruz. Çalışmayanlar bize geri dönmüyor, oysa ki çalışanlar gelip biz çalıştık diye bilgi veriyor. Biz İŞKUR olarak görevimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Haber: Buket Uçaklı

İlgili Haberler
left
right
 
 
24 Temmuz 2018 Salı 10:27
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:19
  • Güneş08:01
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:16
  • Akşam18:37
  • Yatsı20:07
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1550 - III. Julius Papa oldu.
1613 - I. Mikhail Rus Çarı oldu.
1898 - Émile Zola'ya, Alfred Dreyfus'u savunmak için L'Aurore gazetesinde Fransa Cumhurbaşkanına hitaben kaleme aldığı açık mektup J'accuse için iftira davası açıldı.
1900 - İngiliz İşçi Partisi kuruldu.
1914 - Charlie Chaplin'in ilk filmi "The Little Tramp" gösterime girdi.
1929 - Hilal-i Ahmer (Kızılay) günü ilk kez kutlandı.
1935 - Ünlü masa oyunu Monopoly'nin patenti alındı.
1942 - Hırvat naziler Banja Luka'da, aralarında 551 çocuğun da bulunduğu 2 bin 300 sivil Sırbistanlıyı katlettiler.
1945 - Müttefik liderlerinden Başbakan Winston Churchill, ABD Başkanı Franklin D.Roosevelt ve Mareşal Josef Stalin, Karadeniz'de gizli bir yerde Almanya'ya karşı verilen savaşın sonunu ve Avrupa'nın geleceğini görüştüler.
1952 - Türk Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları Birliği kuruldu.
1962 - ABD, Küba ile olan tüm iharacat ve ithalatını durdurdu.
1964 - The Beatles müzik grubu New York'un JFK havaalanına indi ve böylece ilk ABD turneleri başlamış oldu.
1966 - Kurtuluş Savaşı komutanlarından, Genelkurmay başkanlarından Orgeneral Abdurrahman Nafiz Gürman öldü.
1970 - İstanbul Valiliği Gülriz Sururi-Engin Cezzar topluluğunun Düşenin Dostu adlı oyununu yasakladı.
1971 - İsviçre'de kadınlara seçme hakkı verildi.
1973 - TBMM'de kabul edilen bir yasa ile "Maraş" iline "kahramanlık" unvanı verildi; ilin adı "Kahramanmaraş" oldu.
1974 - Grenada, İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1977 - SSCB, Soyuz 24 uydusunu fırlattı.
1979 - Her iki gezegenin keşfinden bu yana, Plüto, ilk kez Neptün'nün yörüngesinin içine girdi.
1984 - Amerikalı astronot Bruce McCandless, uzayda ilk kez serbest yürüyüş yaptı.
1986 - Haiti'de, 28 yıl süren aile yönetimi, başkan Jean-Claude Duvalier'nin Karaipler'den kaçması ile son buldu.
1987 - İstanbul Elmadağ'da Şan Sineması yandı. Yangında binanın bekçisi öldü.
1990 - SSCB'nin dağılması: Sovyet Komünist Partisi güç monopolünü devretmeye hazır olduğunu açıkladı.
1991 - Haiti'nin ilk seçilmiş başkanı Jean-Bertrand Aristide görevine başladı.
1992 - Avrupa Topluluğu üyesi ülkeler arasında Avrupa Birliği'ni oluşturan Maastricht Antlaşması imzalandı.
1995 - Uzay mekiği Discovery, Rus uzay istasyonu Mir ile tarihi buluşmasını gerçekleştirdi.
1996 - Türk şirketi Bir-Gen Air'e ait Boeing 757 tipi bir yolcu uçağı Dominik Cumhuriyeti açıklarında Atlantik Okyanusu'na düştü: 189 kişi öldü.
1998 - Kış Olimpiyatları, Japonya'nın Nogano kentinde başladı.
2008 - YÖK'ün Meslek lisesi mezunlarına uygulanan Katsayı sorununu resmi olarak kaldırmaya çalışması.
457 - I. Leo Bizans İmparatoru oldu.
 
Sayısal Loto
06.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020508131635
 
On Numara
04.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02030608101725273739424546525357616366707578
 
Süper Loto
31.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101330314850
 
Şans Topu
06.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031115172306
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent