Ana Sayfa » Mülki İdare » "Vali olmazsam emekli olup İzmit’te yaşarım"

"Vali olmazsam emekli olup İzmit’te yaşarım"

Kocaeli Gazetesi'nin düzenlediği "Doruktakiler" 2018 organizasyonunda ‘Yılın Bürokratı’ seçilen İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, eğer 3 yıl sonra meslekte Vali olmazsa, emekli olmayı düşündüğünü söyledi. İzmit'te Tüysüzler'de ev alan Emiroğlu, “Emekli olunca İzmit'te yaşayacağım” dedi.

 
 

İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Gazetesi'nin düzenlediği Doruktakiler 2018’de ‘Yılın Bürokratı’ kategorisinde büyük jüri tarafından ödüle layık görüldü. Güler yüzü ve insanlarla olan iletişimiyle alışık olunmayan bir bürokrat kimliğine sahip olan Emiroğlu ile renkli bir röportaj gerçekleştirdik. 3-4 yıl içinde Vali olmazsa emekli olmayı düşündüğünü belirten Emiroğlu, emekli olduğunda ise İzmit’te yaşayacağını söyledi.

Sayın Emiroğlu kendinizi tanıtır mısınız?

1969 Zonguldak doğumluyum. İlk ve orta öğrenimini Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1990 yılında mezun oldum. İçişleri Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak 1992 yılında Bolu’da kaymakam adayı olarak göreve başladım. Mesleğe başlar başlamaz evlendim. Adaylık süresini tamamladıktan sonra 1995 yılında Kastamonu Abana Kaymakamlığı'na başladım. 1998-2000 tarihleri arasında Diyarbakır Kulp Kaymakamlığı, 2000-2004 tarihleri arasında Balıkesir İvrindi Kaymakamlığı, 2004-2007 tarihleri arasında MardinNusaybin Kaymakamlığı görevinden sonra, Eylül 2007-2011 tarihinde Sakarya Kaynarca Kaymakamlığı görevlerinde bulundum. 2011 Kaymakamlık Kararnamesi ile Aydın-Didim'e atandım. Son kararname ile 2014 yılında İzmit'e atandım. Meslekte 26. yılım bitti. Evli ve iki kız çocuğu babasıyım.

 

Yaklaşık 5 yıldır İzmit'tesiniz ve İzmit'e çok çabuk uyum sağladınız bunun nedenini neye bağlıyorsunuz?

Benim Kocaeli'ye gelirken çok büyük bir beklentim yoktu. Kocaeli'ye gelme sebebim kızımın İstanbul'u kazanmasıydı. Ona yakın olmak amacıyla Kocaeli'ye geldim. Kocaeli sonuçta uyum sağlanamayacak bir kent değil, konumu çok güzel. İzmit şehrin merkezi, burada bütün imkanlar var. Bir de fıtratım gereği insanlarla çabuk anlaşıyorum. Bu çok güzel bir nimet. Ben insanları çok seviyorum. Ben mesleğimi yaparken de hep kendim gibi davrandım.

Alışık olunmayan bir bürokrat kimliğine sahipsiniz bunun nedeni sizce nedir?

Bunu gittiğim her yerde söylüyorlar. Ersin Emiroğlu kimliğimi Kaymakam kimliği ile hiç bir zaman bastırmadım. Ben buyum. Mesleğimiz davranışlara göre şekil alır. Yürütmenin başı olarak aynı kanunları uygularsınız, ama kişiliğinize göre bu uygulama şekliniz değişir. Ben de her zaman insan ön planda olduğu için benim uygulamalarımda da bunlar yansıyor. Aileden aldığım terbiye ve fıtratım gereği tebessümlü bir yüz ile yaklaşıyoruz fark orada sanırım. Onun haricinde her kaymakam, kaymakamlığını yapıyor.

EVDE 5 KEDİM VAR Kedilere olan düşkünlüğünüz herkes tarafından biliniyor. Kaymakamlıkta da kedi bakıyordunuz ismi Kamu’ydu. Hala bakıyor musunuz Kamu ne yapıyor?

Kamu genelde dışarıda duruyor. Yaklaşık 1 buçuk senedir burada ona bakıyoruz. Onun haricinde 6 aydır yeni bir kedi daha sahiplendik. Onun adı da Kumsal. Aşağıda görüyorum Kamu ve Kumsal'ın dışında 3 ayrı kedi daha var. Mamaları var geleni besliyoruz.

Evde de kedi bakıyor musunuz?

Evde tam 5 kedim var. Bizim ilk göz ağrımız adı Yaman, eve ikinci gelen kedimizin adı Cesur, üçüncü kedimizin adı Limon. Limon elimizde doğdu, annesini araba ezmişti. Dördüncü kedimiz yaklaşık 10 yaşında. O da çok unutkan bir kedi. Yıllarca bizim mahalledeymiş dayanamayıp onu da eve aldık. Ona ben kapı kulu diyorum, kocaman bir kafası var bazen kocabaş diyoruz. En son 2-3 hafta önce eşimin çalıştığı kuruma bir yavru kedi gelmiş. Onu da sokakta bırakamadık ve eve aldık. Ona ben Pudra diyorum, kızlarım Latte ve Tozlu diyor, eşim başka bir şey söylüyor. Şuan da net bir ismi yok.

İZMİT’İ ÇOK SEVİYORUM Emekli olduğunuzda Kocaeli'de yaşamak ister misiniz?

Emekliliğime 3 ya da 4 yıl kaldı. Büyük konuşmayayım ama ben 65 yaşına kadar çalışmak istemiyorum. Bu meslekte 26 yıldır bir fiil Kaymakam olarak çalışıyorum, hiç Vali Yardımcılığı yapmadım. Bizim meslekte muhakkak Vali Yardımcılığı yapılır. Eğer 3 yıl sonra meslekte Vali olmazsam, emekli olmayı düşünüyorum. İzmit'ten Tüysüzler'de evimi aldım. Emekli olunca İzmit'te yaşayacağım. Çünkü İzmit konum olarak avantajlı, her yere yakın. Ben burayı sevdim, burası da beni sevdi. Vali olmazsam hobilerim var; resim çiziyorum, fotoğraf çekiyorum emekli olup onlarla ilgilenirim.

Resim ve fotoğrafa olan ilginiz nereden geliyor? Eğitim aldınız mı?

İlkokula gitmeden önce kalem tutmadan, boya tutuyordum. Bir çocuğun yetişmesinde ailesinin çok büyük rolü var. Bana hep boya kalemleri alınırdı, bol bol resim defteri alınırdı. Ben resim yapmayı çok seviyordum. Ancak resim ile ilgili özel bir eğitim almadım. Lisede de resme ilgi gösteriyordum ancak üniversiteye gidince resimden uzaklaştım. Üniversite döneminde fotoğrafa merak saldım. O dönemlerde genelde siyah beyaz çalışıyordum. Daha sonrasında mesleğe başladım, İngiltere'ye gittim, hemen oradan kendime fotoğraf makinesi aldım. Fotoğrafçılıkla ilgili de hiç bir eğitim almadım. Bazen sırt çantama fotoğraf makinemi alırım, fotoğraf çekmeye çıkarım. Bunlar beni çok dinlendiriyor.

YOUTUBE KANALI AÇACAĞIM

Gezi ve gezi görüntüleri paylaşmayı düşünüyorum. Hatta bu yaz eşimle yavaş yavaş başladık. Dolaşacağız mesela bir köye gideceğiz, köyün güzelliklerini anlatacağız. İlla meşhur bir yere gitmemize gerek yok. Köylerden çok güzel hikayeler çıkıyor. Ben bunları hobi olarak yapmayı düşünüyorum. Benim yapmak istediğim şey, bir şeylerin kaybolmadan önce tarihe kaydı gibi olacak. Youtube üzerinden kanal açacağım ve orada videolar yayınlayacağım. Zaten sosyal medyayı çok aktif kullanıyorum. Facebook'tan da paylaşacağım. Çok güzel bir ülkemiz var. Emekli olunca bol bol gezeceğim.

Gazetemizin Doruktakiler Ödül Töreni'nde Yılın Bürokratı seçildiniz. Bununla ilgili duygularınızı alabilir miyiz?

Öncelikle Kocaeli Gazetesi'ne çok teşekkür ediyorum. Bu bizim motivasyonumuzu arttırıyor. Beni seçen jüriye çok teşekkür ediyorum. Bazen beni yılın bürokratı seçmelerindeki en büyük etken ne olabilir diye düşünüyorum. Sonra Kaymakam değil, Ersin Emiroğlu olduğum için olduğunu düşünüyorum.

ÖDÜL, NORMAL OLMANIN TESCİLİ

Büyükşehirlerde çalışıyoruz. Büyükşehirlerde Kaymakam'ın özel idare köylere hizmet götürme gibi bütçeleme sistemleri yok. Eskiden köylere kaymakamlar hizmet götürürdü şimdi tamamen büyükşehirlerde belediyeler bu işi yapıyor. Biz genelde yazı çizi işlerine bakmaya başladık. Direkt halka doğrudan bir yatırımda bulunamıyoruz. O jüri ve jürideki kişiler artık demek ki klasik bürokrat çizgisi değil de normal bir şey istiyorlar. Bana göre bu ödül normal olanın tescilidir.

BİZLER KARAR VERİP İCRA EDEMİYORUZ

2013 yılında bir araştırma yapılmış ve vatandaşa Kaymakamdan ne beklenir diye sormuşlar. Vatandaş ilk olarak güvenin tesisi demiş. Tabi 2013'lü yıllar terör bakımından hızlı dönemlerdi. İkinci olarak ise vatandaş Kaymakamdan eğitim sorunlarının halledilmesini bekliyormuş. Üçüncü olarak da sağlık sorunlarını halledilmesini bekliyormuş. Şuanda bir Kaymakam, eğitim ve sağlık konusunda yatırımcı değil. Emniyet konusunda da zaten bir yatırım yok, kadro alınması gerekiyor. Sonuç olarak bizler kendimiz karar verip, icra edemiyoruz.

2019’UN SONANA KADAR TEKLİ EĞİTİME GEÇECEĞİZ

Biz şimdi eğitimin içinde biraz daha aktif bulunuyoruz. Bazı okulların eksikliklerini belirliyorsunuz. Genç nüfus hızlı bir şekilde artıyor, o artış ile birlikte talep de artıyor. Spor kulüplerinin sayısını arttırmaya çalışacağız. 2019'un sonuna kadar inşallah tekli eğitime geçmeye çalışacağız. Geçenlerde Yeşilova'da bulunan Fahrettin Paşa Ortaokulu'nda İngilizce drama, tiyatro sergilediler ve 28 okul içinden Türkiye şampiyonu oldular, bu da bizleri çok mutlu etti. Röportaj: Selin BECER

İlgili Haberler
left
right
 
 
2 Şubat 2019 Cumartesi 02:42
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:50
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:25
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:17
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent