Ana Sayfa » Sosyal Projeler » Vali Aktaş: "Terörü Zihinlerimizden Silmemiz Lazım"

Vali Aktaş: "Terörü Zihinlerimizden Silmemiz Lazım"

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 gün sürecek olan 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı düzenlendi. Aktaş, "Eğer biz bu terör belasından ivedi bir şekilde kurtulursak, tabi bu kurtulmayı ben sadece bir silahlı mücadele olarak görmüyorum. Zihinlerimizde bunu bitireceğiz, kalplerimizde bitireceğiz. Çünkü terör gerçekten kimyamızı bozuyor" diye konuştu.

 
 
Vali Aktaş:

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 gün sürecek olan 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya, Vali Mehmet Aktaş, İl Jandarma komutanı Selçuk YıldırımRektör Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Vali Mehmet Aktaş’ın konuşmasından satır başları;

 

"Eğer biz bu terör belasından ivedi bir şekilde kurtulursak, tabi bu kurtulmayı ben sadece bir silahlı mücadele olarak görmüyorum. Zihinlerimizde bunu bitireceğiz, kalplerimizde bitireceğiz. Çünkü terör gerçekten kimyamızı bozuyor".

 

"Bizim de kadim geçmişimizde bunu en iyi şekilde yaptığımızı, bu öncülüğü en iyi şekilde yaptığımızı biliyoruz. Tam tersine eğitim alanında geri kalmış toplumlar, milletler maalesef sıkıntı yaşamışlardır, kaosu yaşamışlardır ve geri kalmışlardır. Bu gün ülkemiz, dünyanın 16'ncı ekonomisidir ve dünyada uluslararası alanda sözü geçen, sözü dinlenen bir ülkedir. Biz bu seviyeyi yetişmiş insan gücümüzün ve eğitim seviyemiz ile yakaladık. Çünkü bizler ülke olarak çok büyük kaynaklara sahip değiliz, çok büyük coğrafyaya sahip değiliz. Bizi bu noktalara getiren yetişmiş insan gücümüzdür. Ama bununla birlikte hiç şüphesiz eksiklerimizde var, açık alanlarımız var ve yapmamız gereken çok işler var"

"2023 eğitim vizyon çalışmasında, eğitim alanımızdaki eksiklerimizi noksanlarımızı görüp, ve yine dünyayı okuyup bu noktada almamız gereken örnekleri almak ve bu eksiklerimizi gidererek ülkemizi milletimizi daha yüksek noktalara, daha iyi noktalara getirmenin bir gayretidir. Tabi ki ülke genelinde il il yapılacak çalışmalar bir bütün olarak bakanlık düzeyinde devlet düzeyinde değerlendirilecek ve ülke genelinde bundan dersler çıkaracağız ve eğitimimize yeni bir vizyon vereceğiz. Ama bizler, hem bu ülke genlindeki çalışmaya katkı vermek hem de Şırnakımızda, Şırnak özelinde eğitimizin mevcut durumunu, maalesef eğitim durumumuz, mevcut durumumuzu tespit edeceğiz ve bunun yukarılara çıkarılması için yapılması gerekenleri burada birlikte çalışacağız, tespit edeceğiz"

"Terör örgütü eğitime zarar verdi"

Terör örgütünün bölgede eğitime ciddi zararlar verdiğini ifade eden Aktaş, şunları kaydetti:

"Şırnaklı bir gencin, bir delikanlının, bir hanım kızımızın hiç şüphesiz Edirne'nin bir gencinden, Yozgatlı bir gencimizden hiçbir eksiği yok, hiçbir noksanı yoktur. Devletimizin de bu noktada temin ettiği imkanlar noktasında da bir eksiği yoktur ve hatta fazlası vardır. Şırnak'a devletimizin, eğitime aktardığı kaynaklar gerçekten bir çok ilimizi katlayacak durumdadır ve noktadır. Öğretmen kadrosu itibari ile her geçen gün daha da iyi noktaya geliyoruz. Çok kötü durumda olduğumuzu söyleyemeyiz. Ama bunlarla birlikte, dediğim gibi eğitimde geriyiz. Bunun sebebi gençlerimizin bir eksiğinin olması değildir. Belki birçok alanda fazlamız dahi vardır. Fakat bizim maalesef terör diye bir belamız var. 30-35 senedir yaşadığımız bir terör belası söz konusu terör örgütünün yakıp yıktığı bütün dengelerini alt üst ettiği, tabiri caiz ise kimyasını bozduğu bir şehirde yaşıyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız bu. Eğer biz bu terör belasından ivedi bir şekilde kurtulursak, tabi bu kurtulmayı ben sadece bir silahlı mücadele olarak görmüyorum. Zihinlerimizde bunu bitireceğiz, kalplerimizde bitireceğiz. Çünkü terör gerçekten kimyamızı bozuyor. Hem şehirlerimizi yakıp yıkıyor hem ocaklarımızı söndürüyor hem de bu gençlerin geleceğini karartıyor. Kardeşliğimize kast ediyor. Hürriyetimize, özgürlüğümüze kast ediyor. Bütün manevi değerlerimizi yakıp yıkıyor ve sonuç olarak eğitimimiz de maalesef çok alt seviyelere düşürdü, düşürüyor. İşte 80'nci sıradayız. Bizden sonrada Hakkari geliyor. Eğitim seviyemizde, liselere geçiş sınavlarında daha geçenlerde açıklandı, Hakkari 81, Şırnak 80'inci sırada. Terör boyutuna bakıp, terörü en yoğun yaşandığı iki il. Dolayısıyla terör ile aslında paralel giden bir durum söz konusu. Biz terör belasından hem fiziki olarak hem zihnen kurutulduğumuz taktirde hiç şüphesiz eğitimimiz de daha iyi noktalara çıkaracağız, eğitimde başarılı olduğumuz taktirde de hiç şüphesiz terör belasından da hızla kurtulacağız. Bu birbirini destekleyen bir sistem."

 

 

İlgili Haberler
left
right
 
 
18 Ocak 2019 Cuma 01:11
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:50
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:25
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:17
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent