Ana Sayfa » Güncel » Terörün hedef aldığı camilerden ezan sesi yükseliyor

Terörün hedef aldığı camilerden ezan sesi yükseliyor

PKK'lı teröristlerin Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'de hain saldırılarıyla tahribata uğrattığı camilerden 120'si, yapılan restorasyon ve inşa çalışmaları ile yeniden ibadete açıldı.

 
 
Terörün hedef aldığı camilerden ezan sesi yükseliyor

PKK'lı teröristlerce yaklaşık 3 yıl önce kazılan çukurlar, kurulan barikatlar ve tuzaklanan patlayıcılar nedeniyle Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'de yıkılan veya hasar gören camilerden 120'sinde yapılan restorasyon ve yapım çalışmaları sayesinde yeniden ibadet yapılıyor.

Kırsaldaki saldırılarını şehir merkezlerine ve ilçelere taşıyan, çukur kazıp barikat kuran, yollara, çukurlara ve barikatlara patlayıcı tuzaklayan PKK'lı teröristler, yaklaşık 3 yıl önce yaşamı hiçe sayan saldırılarında ibadethaneleri de hedef aldı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Şırnak kent merkezi ile Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde, Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçesinde terör saldırıları sonucu tahrip olan 151 camiden büyük bir kısmı, devletin imkanıyla onarıldı.

Onarımı ve yapımı biten camilerden 120'sinde yeniden ezan sesi yükselirken, vatandaşlar sağlanan huzurla camilerde tekrar ibadet yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

3 tarihi cami ibadete açıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde birçok ev ve tarihi yapının yanı sıra zarar gören Nasuh Paşa, Fatih Paşa, Arap Şeyh, Hacı Hamit, Hasırlı, Hocaoğlu, İbrahim Bey, Kadı, Şeyh Mutahhar camilerinden İbrahim Bey, Kadı ve Şeyh Mutahhar Camisi yapılan restorasyon çalışmalarından sonra ibadete açıldı.

İlçede, teröristlerce 2 kez ateşe verilen 1516-1520 yıllarında dönemin Vali Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması dolayısıyla "Kurşunlu" diye de anılan, kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi ve diğer 4 caminin restorasyon çalışmaları sürüyor.

"Bundan sonra inşallah ezanlarımız susmayacak"

Sur İlçe Müftüsü İsmail Fakirullah, toplum tarafından telin edilen ve karşılığı bulunmayan çukur olaylarında en çok etkilenen yerlerin başında camilerin yer aldığını söyledi.

"Vatandaşlar belki de kendi evlerinin zarar görmesini bir şekilde kabul ettiler ama şehadetin ve İslam'ın sancaktarlığı olan alemin işareti olan camilerimizin ve minarelerimizin zarar görmesini bir türlü içlerine sindiremediler." diyen Fakirullah, onarımı tamamlanan ve ibadete açılan camilerden ezan seslerinin yükseldiğini belirtti.

Camiler açılınca gözyaşına hakim olamayan birçok vatandaşı gördüklerini dile getiren Fakirullah, şöyle konuştu:

"Ağladılar, camilerine sarıldılar. Bu olaylar bizi derinden etkilediği gibi vatandaşı da derinden etkilemiştir. İnşallah bundan sonraki süreçte böyle bir şey olmayacaktır, buna artık vatandaş müsaade etmeyecektir. Bundan sonra inşallah ezanlarımız da susmayacak, camilerimiz de kapanmayacak. Birliğimizin ve şehadetlerimizin temeli olan bu ezanlar inşallah ilelebet Sur'un minarelerinde, özelde Diyarbakır'da, genelde ülkemizde inşallah güzel müezzinlerimiz tarafından okunarak dalga dalga her tarafa yayılacaktır."

Teröristlerin Kurşunlu Camisi'ni "kamp" olarak kullandıklarını anımsatan Fakirullah, camide ciddi bir hasarın olduğunu, sadece caminin değil yüreklerinin de yakıldığını dile getirdi.

"Onlar aslında yapmış oldukları eylemin ne kadar ve hangi açıdan tesir edeceğini biliyorlardı. Camilerimizi ele geçirerek bizi ele geçireceklerini düşünüyorlardı, Allah'a çok şükürler olsun, Rabbim hiçbir zaman fırsat vermemiş, bundan sonra da fırsat vermeyecek." diyen Fakirullah, restorasyon çalışması süren diğer camilerin de 2020 yılının başında ibadete açılacağını bildirdi.

"3 yıl camimizden uzak kaldık"

Kadı Cami İmamı Süleyman Özdemir de çukur ve terör olaylarında son derece üzüntülü bir şekilde görevli bulunduğu camiden ayrılmak zorunda kaldığını, bu ayrılışın kendisinde büyük bir yara bıraktığını anlattı.

Özdemir, "Yaklaşık 130 kurşun darbesi almış. İç kısmına bir şey olmadığı için şükrediyoruz. Yaklaşık 3 yıl camimizden uzak kaldık. Tadilatının bitim aşamasına yaklaştığını görünce çok sevindik. Ramazan ayından itibaren burada görev yapma huzuru ve mutluluğu içerisinde cemaatimize kavuştuğumuza şükrediyoruz." ifadelerini kullandı.

Caminin bulunduğu çevrede evler yıkıldığından cemaatinin çoğunun çevreden gelen esnaftan oluştuğunu aktaran Özdemir, bu nedenle eskiden yer bulmakta güçlük çeken cemaatinin şimdi olmadığını kaydetti.

Özdemir, "Eskiden öğle ve ikindi namazlarında cami dolup taşardı. Yer bulamayanlar dışarıya serdikleri seccadelerde namazını kılardı. Şimdi ise 8-10 kişiyiz. Bunun üzüntüsünü hala yaşıyoruz. Allah buna sebep olanlara hakkımızı bırakmasın." dedi.

Cami cemaatinden Özcan Asana ise çukur olaylarında camilerin onarıldığını, camilerin çok güzel olduğunu söyledi.

"Camiye saldırmak da ne demek bu münafıklıktır. Burası Allah'ın evidir, buraya saldırılmaz. Bunun hesabı ahirette sorulur. Saldırıyı yapanların Allah hepsinin belasını versin, hepsini kınıyorum, lanetliyorum. Şimdi, namazımızı kılıyoruz, gayet mutluyuz. Bir sıkıntımız yok. Çocukluğumdan beri geldiğim camimize, cemaatimize, mahallemize kavuştuk." ifadelerini kullanan Asana, camileri yeniden ibadete açan yetkililere teşekkür etti.

Recep Paçal ise camide ibadet etmenin mutluluğunu dile getirerek, "Camiye kavuşma duygusunu anlatamam özellikle hocamızla buluşmamız, ibadet yapmamız ve onunla sohbetlerimiz, bunları özledik. Çocukluğum bu camide geçti, tekrar buluşmamız ayrı bir mutluluk veriyor." diye konuştu.

Yıkılan camilerin yerine yenileri yapılıyor

Şırnak İl Müftüsü Ramazan Tolan, terör örgütünün kent merkezi ve ilçelerde camileri "karargah" gibi kullandığını, kent merkezindeki 11 caminin yıkıldığını, 13 cami ve 3 Kur'an kursunun hasar gördüğünü hatırlattı.

Tolan, devletin başlattığı yapım ve onarım faaliyetleri kapsamında 13 cami ve 3 Kur'an kursunu tadilatını bitirerek ibadete açtıklarını, yıkılan camilerin yerine de il genelinde 45 caminin yapımının sürdüğünü bildirdi.

Terör saldırılarında teröristlerin barınma yeri olarak il genelinde 70 camiyi kullandığını anımsatan Tolan, camilerin büyük kısmının Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı yardımıyla kısa bir zamanda onarılarak faaliyete geçtiğini dile getirdi.

"Huzur içinde namazlarımızı cemaatle kılıyoruz"

Vatandaşlardan Sait Akbaş, terör saldırıları sonucunda zarar gören Geylani Camisi'nin devlet tarafından onarılarak tekrar ibadete açıldığını aktardı.

Akbaş, "Biz de huzur ve huşu içinde farz namazlarımızı cemaatle kılıyoruz. İnşallah yeni yapılan konutların bitmesiyle cami cemaatimize de kavuşacağız. Camiyi onarımda emeği geçen herkesten Allah razı olsun." diye konuştu.

Silopi İlçe Müftü Vekili Mehmet Bilgin, ilçede terör saldırılarından 9 caminin zarar gördüğünü, bunların Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca onarılarak ibadete açıldığını, tamamen yıkılan 2 caminin yapımının da sürdüğünü ifade etti.

Cizre İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz ise saldırılarda 14 caminin yıkıldığını, 38 cami ve 4 Kur'an kursunun zarar gördüğünü aktararak, "Zarar gören 38 camimizin tadilatlarını kısa sürede yapıp ibadete açtık. Camilerimiz ve Kur'an kurslarımızın yapılışı ve onarımını hem duyarlı vatandaşlarımız hem de Diyanet Vakfımızca karşılandı." dedi. 

"Daha iyi ve güzel günler bizleri bekliyor"

Mardin'in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde de bir yandan zarar gören camiler onarılırken diğer taraftan da yeni camilerin yapımı devam ediyor.

Nusaybin'de Fırat, Abdulkadir Paşa ve Yenişehir mahallelerinde teröristlerin tamamen yıktığı camilerin yerine TOKİ tarafından 5 cami yaptırıldı.

Dargeçit ilçesinde de İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan belediye ve vatandaşların da gönüllü desteğiyle hasar gören 3 cami onarıldı.

Aslına uygun restore edilen Safa, Nur ve Hacı İbrahim camileri yenilendi, zarar gören yerler onarıldı.

Nusaybin İlçe Müftüsü Üsame Anlağan, devletin bütün imkanlarını kullanarak ilçeyi yeniden inşa ettiğini söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın 7 camiyi onardığını aktaran Anlağan, TOKİ'nin de çok güzel 5 cami yaptığını bildirdi.

Anlağan, şöyle konuştu:

"Hem cami hem Kur'an kursu hizmetlerimizle halkımızın manevi destek ihtiyacını karşılamaya gayret gösteriyoruz. Halkla iç içeyiz, hocalarımızın moralleri iyi durumda, motivasyonlarını en üst düzeyde tutmaya gayret gösteriyoruz. İnşallah daha iyi ve güzel günler bizleri bekliyor."

İlgili Haberler
left
right
 
 
8 Ekim 2018 Pazartesi 13:39
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Kula Masterler, Kaymakam Duru’nun golüyle kazandıBelediye başkan adayları isim listesi 2019Başkan Kocamaz, MHP'den istifa ettiSuriye sınırına askeri sevkiyat
Arapkirli 'sabah namazı' tweeti ile rezil olduHedef 100 Milyar Dolarlık Ticaret'Tam gün eğitime odaklanacağız'İstanbul’a 10 yeni köprü yapılacakVali Bektaş, sahada çalışmaları inceliyorTayini çıkan Vali Davut Gül'den örnek davranışMudurnu’nun ilk kadın kaymakamıEğlence ve törenlerde havaya ateş açılamayacak
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:24
  • Güneş08:13
  • Öğlen13:09
  • İkindi15:30
  • Akşam17:44
  • Yatsı19:21
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1522 - Osmanlı padişahı I. Süleyman, Rodos'un teslimini istedi.
1642 - Hollandalı denizci Abel Tasman, Yeni Zelanda`yı keşfetti.
1754 - Osmanlı padişahı III. Osman'ın saltanatı başladı
1789 - Fransa'da Ulusal Muhafız Birliği (National Guard) kuruldu.
1805 - Sırp İsyanları ve Kara Yorgi'nin önderliği altında Sırpların Belgrad'ı ele geçirmesi.
1877 - 2. Meclis-i Mebusan çalışmalarına başladı.
1903 - İtalyan asıllı ABD'li dondurma satıcısı Italo Marcioni, ilk dondurma külahının patentini aldı.
1914 - Mesudiye zırhlısı, Çanakkale'de bir İngiliz denizaltısı tarafından batırıldı.
1937 - İlk seloteyp satışa sunuldu.
1937 - Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri, Çin Cumhuriyeti'nin başkenti Nankin'i ele geçirdi.
1939 - Kriegsmarine cep zırhlısı Admiral Graf Spee ile Kraliyet Donanması kruvazörleri HMS Exeter, HMS Ajax ve HMS Achilles arasında Río de la Plata Muharebesi başladı.
1942 - Çorum'da deprem: 25 kişi öldü, 589 ev yıkıldı.
1943 - İkinci Basın Kongresi, Ankara'da toplandı.
1945 - Filarmoni Derneği İstanbul'da ilk konserini verdi.
1949 - İsrail Kudüs'ü başkent ilan etti. Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra, Eski Kent ve Doğu Kudüs Ürdün'de, Batı Kudüs de İsrail'de kaldı. Kent, BM kararlarına göre uluslararası kent ilan edilmişti.
1957 - İran'da deprem: 2 bin kişi öldü.
1959 - Başpiskopos Makarios bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanlığına seçildi
1960 - Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Yeni Gün ve Öncü gazetelerini 3 gün süreyle kapattı.
1960 - Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'ün Cezayir ziyareti olaylı geçti. Fransız milliyetçilerinin çıkardığı olaylarda 123 kişi öldü.
1967 - Yunanistan Kralı Konstantin'in cuntaya karşı darbe girişimi başarısız oldu. Albaylar Cuntası iktidarı devam etti. Kral ülkesini terk etmek zorunda kaldı.
1974 - Malta'da cumhuriyet ilan edildi
1980 - 17 yasındaki TDKO üyesi Erdal Eren idam edildi.KAWA örgütü genel sekreteri Hüseyin ASLAN ve 15 arkadaşı SURİYE sınır kasabası kamışlıda katledildiler.
1981 - Polonya'da General Wojciech Witold Jaruzelski sıkıyönetim ilan etti, 14 bin sendikalı işçi tutuklandı.
1983 - 45. Türkiye Cumhuriyeti Hükümet 1. Özal Hükümeti (13 Aralık 1983 21 Aralık 1987) göreve başladı.
1986 - Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Halterci Naim Süleymanoğlu Türkiye'ye iltica etti
1995 - Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını onayladı.
1996 - Kofi Annan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri seçildi.
1998 - İtalya'da düzenlenen 5. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türk Genç Bayan Milli Takımı şampiyon oldu.
2002 - Avrupa Birliği Genişlemesi AB,10 yeni devletin 1 Mayıs 2004'ten itibaren üye olacağını açıkladı.
2003 - ABD askeri güçleri devrik Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin'i Irak'ta saklandığı yerde yakaladı.
2004 - Şili'nin eski diktatörü Augusto Pinochet'nin, 1970 ve 1980'li yıllardaki Akbaba Operasyonu sırasında suç işlediği gerekçesiyle evinde gözetim altında tutulmasına ve hakkında yeni dava açılmasına karar verildi.
2005 - TMSF'nin satışa çıkardığı Telsim, 4 milyar 550 milyon dolarla dünyanın en büyük mobil telekomünikasyon operatörlerinden olan İngiltere'den Vodafone'un şirketi Vodafone Telekomünikasyon A.Ş'ye ihale edildi.
2006 - Dünya Rakı Günü kutlanmaya başlandı.
2007 - Galatasaray'ın İstanbul Aslantepe'ye inşa edeceği Ali Sami Yen Stadyumu'nun temeli atıldı.
2008 - Miss World 2008 Yapılacak.
 
On Numara
10.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050611202123303137434647515255596567727780
 
Süper Loto
06.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061728344753
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu253336454748
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent