Ana Sayfa » Belediyeler » Şehâdetinin 9. yılında Muhsin Yazıcıoğlu

Şehâdetinin 9. yılında Muhsin Yazıcıoğlu

Siyaseti memleketine bir hizmet aracı olarak gören ve yaşadığı ömrü bu yolda gözünü kırpmadan milletine vakfeden bir siyasi lider olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu, bundan tam dokuz yıl önce şaibeli bir helikopter kazasında şehit düştü.

 
 
Şehâdetinin 9. yılında Muhsin Yazıcıoğlu

Onun acı hatırası milyonların yüreğinde ince bir sızıya dönüşürken Mamak Cezaevi’nde yazdığı şiir bugün hâlâ okuyan herkesin içini titretmeye devam ediyor.

Muhammed Şimşek/Diriliş Postasi

Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum...

 

Hayatının baharında içine düştüğü zindandan böyle sesleniyordu dışarıdaki dünyaya… “Üşüyorum” diyordu… Ancak nerden bilebilirdi ki her an milletine hizmet yolunda nefes aldığı dünyadan ayrılacağı yerin de 25 yıl önce yazdığı şiirdeki kadar soğuk olacağını… Özgürlüğün gölgesine çaktığı bedeni, Mamak cezaevinin beton duvarları arasına sıkışıp kaldığı sırada yazılan mısralar sanki Yazıcıoğlu’nun yazgısını anlatıyordu. Karanlığa mahkûm bir çatı altında yüreğinden dökülen mısralar beyaz bir kâğıttan çok sanki Berit dağı’nın bembeyaz karları üzerine acı bir not düşmüştü.

Yazıcıoğlu her şeyden önce içi tükenmek bilmeyen mücadele ruhuyla dolu bir duygu, düşünce ve dava adamıydı. Onun görüşlerini paylaşsın veyahut paylaşmasın hemen herkesin insanlığını, beyefendiliğini ve saygın kişiliğini takdir ettiği bir şahsiyetti. Hayatını Anadolu’nun bağrında yetişen binlerce, milyonlarca vatan aşığından biri olarak yaşadı. Ancak ülkesinin üstünde alıcı kuşların gezindiği bir akşamüstü ansızın canı kadar sevdiği vatanın bilinmezliğinde gözlerden kayboldu.

EN HIZLI ÜLKÜCÜ

1954 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde dar gelirli çiftçi bir ailenin oğlu olarak açtı gözlerini dünyaya Muhsin Yazıcıoğlu... İlk ve ortaöğretimini memleketinde tamamladıktan sonra yükseköğrenimine başlamak üzere 1972 yılında Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde bitirdi. Yazıcıoğlu eğitiminin yanı sıra toplumsal hayatın içinde de ciddi bir varlık gösteriyordu. 1968’den itibaren dünya genelinde yükseltilen komünizm akımına karşı “bir şeyler yapılmalı” diyenlerin arasına katılmıştı. Takvimler 1977’i gösterdiğinde henüz 23 yaşındayken Ankara onu en hızlı ülkücülerden biri olarak çoktan hafızasına kazımıştı.

Ama yıllar sonra o buhranlı günlerin pişmanlığını en derinlerde hissediyordu. Çünkü o döneme Anadolu’nun biricik evlatları farklı ideolojik gruplara bölünmüş ve bir takım karanlık güçlerin ellerine tutuşturduğu silahlarla bir birlerine kırdırılmıştı.

TÜRKEŞ’İN YANIBAŞINDAYDI

Ülkü ocakları başkanlığı yaptığı dönemdeki aksiyon dolu günler kısa süreliğine de olsa üstlendiği Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Müşavirliği göreviyle duruldu. O günlerde Yazıcıoğlu birden Alparslan Türkeş’e en yakın isim haline gelmişti. Artık herkes ona Başbuğ’un yegâne varisi gözüyle bakıyor ve siyasette parlak bir siyasi geleceği olduğunu düşünüyordu. Ancak ülkenin içine düşürüldüğü kaos buna müsaade etmedi. Ülke adım adım faili meçhullerin uçurumuna sürüklenirken binlerce genç, birileri tarafından hazırlanan kanlı senaryoların zavallı piyonları olarak cezaevlerine atıldı.

HAKSIZ YERE 7,5 YIL HAPİS YATTI

Takvimler artık 12 Eylül 1980’i gösteriyordu ve bir darbenin paletleri altında ezilen toplum sıkıyönetime tabi tutulmuştu. Yok yere cezaevine atılanların arasında Muhsin Yazıcıoğlu ve binlerce arkadaşı da vardı. 1980’de yapılan darbenin ardından “MHP ve ülkücü kuruluşlar” davası sanığı olarak Yazıcıoğlu, 5 buçuk yılı tek kişilik hücrede olmak üzere 7 buçuk yıl Mamak Cezaevi’nde tutuldu. Üstelik bunca geçen senenin ardından yargılandığı davada hakkında herhangi bir ceza kararı alınmadan serbest bırakıldı.

Hiçbir suçu olmadığı halde hayatının en kıymetli 7 buçuk yılını demir parmaklıklar arkasında işkence altında geçirmişti. Mamak günlerini her andığında gözleri buğu buğu oluyor ve aklına tabutluklar, işkenceler, haksızlıklar en çok da bir nesil üzerinden çalınan memleketin geleceği geliyordu. Bu acı manzara bir milletin gençleri üzerine kurulan tezgâhın büyüklüğünü gösteriyordu.

"Kan dökmeyi seven bir millet değiliz ancak söz konusu vatan ise dünyanın şah damarını keseriz"

 

SİYASETE DÖNÜŞ

Şu dünyada en çok sevdiği ailesinden ayrıldığı cezaevi yıllarına ve yaşadığı onca zor günlere rağmen içindeki vatana hizmet aşkı hala dipdiriydi. Memlekete hizmetin siyaset yoluyla olabileceğini düşünüyordu ve kapatılan MHP’nin yerine kurulan Milliyetçi Çalışma Partisi’nde hizmet sürecini devam ettirme kararı aldı. Alparslan Türkeş liderliğindeki MÇP’de genel sekreter yardımcılığı görevinde bulundu.

KENDİ PARTİSİNİ KURDU

1991 senesinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı oldu. Türkü, Türklüğü sevdiği, milletine tutkulu olduğu kadar inançlarına da bağlı bir çizgisi olan Yazıcıoğlu, bir süre sonra bulunduğu siyasi hareket içinde yaşanan farklılaşmayla bir yol ayrımına geldi. Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, kendisi ve beraberindeki arkadaşları için tarihi bir karar verdi. 1992 yılının Temmuz ayında mensubu olduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı için bir grup arkadaşıyla birlikte MÇP’den istifa etti.

Tarihler 29 Ocak 1993’ü gösterdiğinde Türkiye, milli ve manevi değerlerine sonuna kadar bağlı bulunduğunu ifade eden yeni bir siyasi partiyle tanıştı. Büyük Birlik Partisi adı verilen partinin kurucu genel başkanı ise Muhsin Yazıcıoğlu’ydu. Ülkesinin içine düşürülmek istenen fırtınalı günlerde taşkınlıklara, aşırılıklara asla pirim vermedi. Ülkenin bir dönemde yaşadığı acıları çok iyi bildiğinden bunların bir kez daha yaşanmaması için durum aleyhinde olsa bile sükûnetli tavır sergilemekten vazgeçmedi.

“Firavun’a karşı çıkmak yetmez, Musa’nın yanında olmak gerekir.”

 

DİK DURUŞUNU BOZMADI

90’lı yıllar toplum mühendislerinin ülkenin sosyal ve siyasal yapısına en yoğun şekilde müdahale ettiği zamanlar olarak tarihe geçti. Meclis dışında kalmasına rağmen çizgisinden taviz vermeyen Muhsin Yazıcıoğlu, 22 Temmuz 2007’de milletin meclisindeki saygın yerini alacaktı. Kendisi, Büyük Birlik Partisi ve teşkilatları üzerine oynanmak istenen oyunları engin tecrübesi ve derin sağduyusuyla süratle tespit eden Yazıcıoğlu, pek çok karanlık girişimi sonuçsuz bıraktı.

HER AN ÖLÜME HAZIRLIKLI BİR ÖMÜR

Her dönem dürüstlükten yana bir duruş sergileyen Yazıcıoğlu, bir konuşmasında etrafındakilere şöyle diyordu: "Bakın yolda geliyoruz. Yine yola gideceğiz. Hiçbirimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da oturanın da garantisi yok. Ruh bir saniyeliktir. Küf dedi mi bir soluktur gitti. Bunun da nerde geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hâkim değilsiniz. Bir saniyesine bile hâkim olamadığın, hükmedemediğin bir hayat için bir dünya için bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz."

“Ordu gözbebeğimizdir ancak namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam.”

 

ŞEHADET YOLCULUĞU

2009 yerel seçimlerine ise her zaman olduğu gibi mütevazı imkânlarla hazırlanıyordu. Bireysel serveti gibi partisinin de mal varlığı yok denecek kadar azdı.

O günlerde milletine "Hazine'den yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız." diye seslenen Genel Başkan Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginin ardından Yozgat'ta yapacağı mitinge giderken, Göksun ilçesi yakınlarında düştü.

MİLYONLARIN YÜREĞİNİ YAKAN ACI HABER

İlk kez helikopter ile mitinge gidişin sevenleriyle son kez bir araya gelişi olacağını ne o bilebilirdi ne de bir başkası. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopter Kahraman Maraş’tan Yozgat’a varmaya çalışırken düştü. Düşen helikopteri bulma çalışmaları hiç bitmeyecekmiş gibi gelen uzun saatler sürdü. Askerler, polisler, arama kurtarma ekipleri, hemen herkes helikoptere ulaşmaya çalıştı. Geçen saatler, dakikalar, saniyeler ümitleri de eritti.

Bölgede yapılan arama çalışmaları sonrasında kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ile Muhsin Yazıcıoğlu dahil 5 kişinin cansız bedeni köylüler tarafından Keş Dağı Kurudere Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin şehit düştüğü helikopter kazasının ardından kuvvetli şüphelere dayanan suikast iddiaları ortaya atıldı. Ancak ne yazık ki olay bir türlü tam olarak aydınlatılamadı. Kazanın bir suikast olduğu iddiası gündemdeki yerini bugün hala korurken, helikopterin enkazına 48 saat sonra ulaşılması ve bu süre zarfında yaşananlar da bu ihtimali destekledi. Kazayla ilgili açılan yargı süreci ise devam ediyor.

Biz de ömrü boyunca dürüstlükten ödün vermeyen, millet ve vatan aşığı bu büyük siyasi lideri rahmet ve minnetle anıyoruz.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatından 25 yıl önce 12 Eylül 1980 dönemi Mamak Cezaevinde demir parmaklılar ardında yazdığı ve okuduğu şiir:

Üşüyorum

Bir coşku var içimde bugün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi, süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum
Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum..

 

Muhsin Yazıcıoğlu

 
 
26 Mart 2018 Pazartesi 05:42
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Vali aşevinde kendi elleriyle yemek dağıttıTurist, Samsun'dan transit geçiyorsa sıkıntı vardır
31 Mart'tan itibaren yan yana satılmayacak!Kokainle yakalanan dizi oyuncusu tutuklandı!
'Huzur arıyorum' diyenlerin şehri'Mehmetçik için ne yapsak azdır'Samsun Valisi Kaymak, görevi devrettiVali Yıldırım’dan yatırımcıya çağrıMezrada ev konforunda eğitim görüyorlarŞehit Kaymakam anısına yaptırılan lisenin kütüphanesine bin 600 kitap
Doğal tuz mağaraları şifa kaynağıÇalışma Bakanı, taşeron düzenlemesindeki detayları açıkladı
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:21
  • Güneş06:12
  • Öğlen13:14
  • İkindi17:00
  • Akşam19:56
  • Yatsı21:33
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1775 - Amerikan Devrimi başladı. Sömürgeci İngiliz birlikleri ile bağımsızlık savaşçıları, Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde ilk çatışmaya girdi.
1904 - Toronto'nun büyük bir kısmı, çıkan yangında harabeye döndü.
1909 - Jeanne d'Arc azize ilan edildi.
1926 - Türk karasularında her türlü denizcilik işlerini Türk vatandaşlarına tahsis eden ve yabancıların kabotaj hakkına son veren Kabotaj Kanunu kabul edildi.
1927 - Mae West, Sex adlı oyundaki rolü müstehcen bulunarak 10 gün hapse mahkum oldu.
1934 - Shirley Temple, Stand Up and Cheer adlı filmde ilk rolünü oynadı.
1938 - Kırşehir ve çevresindeki 6,6 büyüklüğündeki depremde 149 kişi öldü.
1943 - II. Dünya Savaşı: Alman askerleri Yahudileri toplamak için Varşova Gettosu'na girdi.
1943 - İsviçreli kimyager Albert Hofmann çavdarmahmuzundan ürettiği LSDnin etkilerini yaşayan ilk insan oldu
1947 - Hindistan'da Kongre Partisi, ülkenin Hindistan ve Pakistan olarak iki ayrı devlete bölünmesini kabul etti.
1948 - Amerika Birleşik Devletleri yeni bir atom silahını Marshall Adası'nda denedi.
1951 - General Douglas MacArthur, ordudan emekli olarak ayrıldı.
1956 - Monako Prensi III. Rainier ile ABD'li sinema oyuncusu Grace Kelly Monte Carlo'da evlendi. Tören için 25 ülkenin temsilcileri Monako'ya geldi.
1961 - Küba'ya karşı yapılan Domuzlar Körfezi Çıkarması ABD açısından başarısızlıkla sonuçlandı.
1961 - 27 Mayıs'tan sonra ilk basın mahkumiyeti: Ahmet Emin Yalman 25 lira ağır para cezasına çarptırıldı.
1964 - Ford, Mustang modelini piyasaya sunuldu.
1969 - Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alparslan Türkeş, "doğum kontrolü suikasttır" dedi.
1971 - Sierra Leone'de cumhuriyet ilan edildi.
1971 - İlk uzay istasyonu Salyut 1 uyduya fırlatıldı.
1971 - ABD'li seri katil Charles Manson, aralarında Roman Polanski'nin hamile eşi Sharon Tate'in de olduğu beş kişiyi öldürdüğü için idam cezası aldı, cezası ömür boyu hapse çevrildi.
1975 - Hindistan'ın ilk uydusu olan Aryabhata fırlatıldı.
1980 - Ajda Pekkan, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Şanar Yurdatapan'ın düzenlediği 'Petrol' adlı şarkıyla 16 yarışmacı arasında 15'inci oldu.
1987 - Simpsonlar televizyonda gösterime girdi.
1989 - USS Iowa zırhlısının top taretlerinin birindeki patlama 47 denizcinin ölümüne yol açtı.
1995 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Oklahoma eyaletinde Alfred P. Murrah Federal Binası bombalandı, 168 kişi ölü.
1999 - Almanya Federal Meclisi (Bundestag), Bonn'dan Berlin'e taşındı.
2000 - Filipinler havayollarına ait Boeing 737-200 tipi bir yolcu uçağı Davao (Filipinler) şehri yakınlarında düştü: 131 kişi öldü.
2002 - İBDA/C'nin lideri Salih Mirzabeyoğlu'nun idam kararı Yargıtay tarafından onandı.
2005 - Katolik dünyasının yeni Papa'sı 78 yaşındaki Alman Kardinal Joseph Ratzinger oldu. Yeni Papa'nın, 16'ncı Benedict adını kullanacağı belirtildi.
 
On Numara
16.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02131417192730333742455253555760657072757780
 
Süper Loto
12.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052529364751
 
Şans Topu
18.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu080919202510
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
14.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu031134374043
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent