Ana Sayfa » Güncel » İstanbul'da 'Devlet Övünç Madalyası' töreni

İstanbul'da 'Devlet Övünç Madalyası' töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve istikbalimiz uğruna sevdiklerini toprağa veren, yaralanarak gazi olan her kardeşim bilsin ki Türk milleti ve Türk devleti daima onların yanındadır." ifadelerine yer verildi.

 
 
İstanbul'da 'Devlet Övünç Madalyası' töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şehit Yakınları ve Gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni"ne gönderdiği mesajda, "Vatanımız, ezanımız, bayrağımız, istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna sevdiklerini toprağa veren, yaralanarak gazi olan her kardeşim bilsin ki Türk milleti ve Türk devleti daima onların yanındadır. Milletimizin her bir ferdi ve devletimizin her bir kurumunun şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin çarpan yüreği olacağına, daima yanıbaşlarında bulunacağına inanıyorum. Toprağımıza verdiğimiz her bir şehidimiz, gönül dünyamıza kattığımız her bir gazimiz, bizi bu topraklara daha da sıkı bağlıyor. Allah'ın izniyle devletimiz, bu kökler üzerinde yükselmeye, milletimizin şanını ve şerefini yüceltmeye devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

"Şehit Yakınları ve Gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni", Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, milletvekilleri, şehit yakınları ve gazilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene gönderdiği mesajında, şunları kaydetti:

"Büyük davaların, büyük zaferlerin, büyük hedeflerin ardında büyük kahramanlar vardır. Sizler işte böyle bir kahraman olan evlatlarınızı, uğruna can verdikleri al bayrağa sarıp, onları bekleyen cennete uğurladınız. Bu uğurda gazilik payesiyle müşerref olan kardeşlerimiz de milletimizin gönlündeki en yüce makama ulaşmışlardır. Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize takdim edilen devlet övünç madalyası devletimizin ve milletimizin sizlere olan vefa borcunu, minnetini nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Coğrafyamızda bayrağımızı cesaretleriyle dünyaya kendilerini hayran bırakan ecdadımıza, bu uğurda hayatlarını ortaya koyan şehitlerimize ve gazilerimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Onlar sayesinde bin yıldır aynı toprağın üzerinde yaşayabiliyor, aynı pınarlardan su içebiliyor, beş vakit ezanlarımızı dinleyebiliyor, gönderde dalgalanan bayrağımızı gururla seyredebiliyoruz.

Terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve 15 Temmuz'da şehit olan, gazilikle şereflenen kardeşlerimiz, bu büyük davanın günümüzdeki sancaktarlarıdır. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız, istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna sevdiklerini toprağa veren, yaralanarak gazi olan her kardeşim bilsin ki Türk milleti ve Türk devleti daima onların yanındadır. Milletimizin her bir ferdi ve devletimizin her bir kurumunun şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin çarpan yüreği olacağına, daima yanıbaşlarında bulunacağına inanıyorum. Toprağımıza verdiğimiz her bir şehidimiz, gönül dünyamıza kattığımız her bir gazimiz, bizi bu topraklara daha da sıkı bağlıyor. Allah'ın izniyle devletimiz, bu kökler üzerinde yükselmeye, milletimizin şanını ve şerefini yüceltmeye devam edecektir. Bu, sonraki nesillere bırakacağımız en büyük mirastır. Allah tüm şehitlerimizden, gazilerimizden ve onları bu millete armağan eden ailelerinden razı olsun."

"Hem ülkemizin içindeki hem sınır boyumuzdaki tüm teröristleri arındırmakta kararlıyız"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, törendeki konuşmasında, 15 Temmuz'da milletin canıyla, kanıyla istiklaline ve istikbaline sahip çıktığını, FETÖ'nün darbe girişimini püskürttüğünü anlattı.

Terörle mücadelede şehit düşenlerin yakınlarına, gazilere ve 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına ve gazilere devlet övünç madalyası takdim edildiğini belirten Kaya, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla 74 ilimizde, 4 farklı ülkede toplam 3 bin 115 devlet övünç madalyasını şehit yakını ve gazilerimize sunuyoruz. Bunun 2 bin 226'sını gazilerimize, 889'u da şehit yakınlarımıza sunulacak." diye konuştu.

Kaya, salondaki şehit yakınlarına ve gazilere şöyle seslendi:

"Bu vatanı, bağımsızlığımızı bizlere emanet eden şehitlerimizin yakınları olan sizlere hizmet etmekten ben Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak da ayrıca büyük onur duyuyorum. Dünya döndükçe bu madalyalar, nişaneler sizin nesilden nesle evlatlarınıza, torunlarınıza emanet bırakacağınız bir şeref madalyasıdır. Kahraman milletimiz 15 Temmuz gecesi bağımsızlığına ve özgürlüğüne ne kadar düşkün bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdi. O gece sizler meydanlara, sokaklara çıktınız, aslında çok büyük bir kahramanlık örneği sergilediniz. Maalesef birileri sizlere 'Militan' diyor. Bunu da çok üzülerek izliyoruz. 15 Temmuz gecesi sokaklara çıkanlara militan değil, ancak ve ancak kahraman denir. Sizler bu ülkenin en büyük kahramanlarısınız. Asıl militan kim biliyor musunuz? Asıl militan, bu milletin şehitlerinin cenazelerine gitmesi gerekirken, FETÖ'cü hain teröristlerin cenazelerine, PKK'lı hain teröristlerin cenazelerine gidendir. Milletimizin istiklali ve istikbali için sokaklara çıktınız, biz sizlere 'Kahramanlarımız' diyoruz."

Bakan Kaya, "Hem ülkemizin içindeki hem sınır boyumuzdaki tüm teröristleri arındırmakta kararlıyız. Bizim için PKK ile mücadele ne kadar kutsalsa, FETÖ ile de aynı kararlılıkta mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. PKK’sı, YPG’si, DEAŞ’ı, FETÖ'sü, tüm terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz, bağımsızlığımız söz konusu olduğunda hiç tereddüt etmeden ihanet şebekelerinin hepsini çökertecek güce ve imana sahip bir milletiz." dedi.

"Bir millet, düğüne gider gibi ölüme koşuyorsa, onu yenebilecek hiçbir güç yoktur"

İstanbul Valisi Vasip Şahin millet olmanın birikim, fedakarlık, tecrübe ve kahramanlık gerektirdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bunların hepsini bir arada toplayan milletimiz, dünyada en önemli milletlerden ve bağımsızlığı kaybetmeyen, hiç boyunduruk altına girmemiş bir iki milletten biri olmuş. Bunu da fedakarlığı ve cesareti sayesinde elde etmiş. Bir millet, eğer düğüne gider gibi ölüme, şehadete koşuyorsa, onu yenebilecek hiçbir güç, hiçbir teknoloji yoktur. Bizim milletimiz, bunu her vesileyle göstermiş bir millet, tarih boyunca, Kurtuluş Savaşı'nda, terörle mücadelede ve 15 Temmuz'da saldırının her türlüsüne karşı dimdik ayakta durmayı ve onları yerle bir etmeyi başarmıştır. Bugün onun nişanesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına şehit yakınlarımıza ve gazilerimize devlet övünç madalyası ve beratını takdim ediyoruz."

"En kıymetli beraatı sizler bu aziz millete armağan ettiniz"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da Türkiye'nin, her zaman birilerinin hedefi olduğunu dile getirerek, "Kahramanlıklar bizi ayakta tutmuş, devlet olarak bizi var etmiş ama düşmanlarımız da farklı metotlar bulmuş. 15 Temmuz herhalde hiçbir milletin başına kolay kolay gelmeyecek bir hadise. 15 Temmuz'da verilen karşılık da dünyada görülmeyecek bir kahramanlık." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise “15 Temmuz gecesini, bu ülkeyi bölmek, parçalamak, bağımsızlığımızı ortadan kaldırmak, milleti birbirine düşürmek, bu topraklarda, coğrafyada, iştahı ve gözü olanların cirit atacağı bir ortama dönüştürmeyi hedefleyen alçaklara karşı yaşama hakkınızı ortaya koyarak, bütün varlığınızla, gücünüzle mücadele vererek sabah olmadan önlediğiniz için en kıymetli beraatı sizler bu aziz millete armağan ettiniz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Kaya ve Vali Şahin tarafından 220 devlet övünç madalyası ve beratı, şehit yakınlarına ve gazilere sunuldu.

İlgili Haberler
left
right
 
 
21 Ocak 2018 Pazar 00:40
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Vali Yavuz, Fatsa Fen Lisesi’nde kariyer günleri etkinliğine katıldıİftar çadırında Ramazan bereketiÇevreye duyarlı gençler ödüllerini Başkan Sözlü’den aldılar
Bir daha kazandıklarımızı, kaybetmemize müsaade etmeyinOyun karavanı kimsesiz ve engelli çocuklar için yola çıktı
Türkiye’nin ilk 'Alerjik Çocuk Kreşi' açıldı
Esenyurt’ta Kudüs’e destek mitingi
İsrail uluslararası yargı önünde hesap vermeliVali Güzeloğlu, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan: Sen bu asrın Nene HatunusunVali Kaymak: Önce ben varım diyen bir nesil istiyoruzHadsiz komedyenin Erdoğan'a yönelik hakaret dolu şiirine yasak!
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:19
  • Güneş05:31
  • Öğlen13:12
  • İkindi17:11
  • Akşam20:32
  • Yatsı22:26
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1571 - İspanya Kralı, Venedik ve Papa, Osmanlı Devleti aleyhine ittifak kararı aldı...
1924 - Türk Milli Futbol Takımı, Olimpiyat Oyunları kapsamındaki ilk milli maçında, Çek Milli Futbol Takımı'na 5-2 yenildi.
1944 - Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk yolcu uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu.
1953 - ABD, Nevada'da bulunan deneme bölgesinde, topçu birlikleri tarafından atılan ilk ve tek nükleer bomba denemesini yaptı.
1954 - Tokyo'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye birinci oldu.
1954 - Türkiye, Osmanlı borçlarının son taksitini ödedi.
1961 - ABD Başkanı John F. Kennedy ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmada 1960'lı yıllar sona ermeden önce mutlaka Ay'a ayak basacaklarını ilan etti.
1963 - 30 Afrika ülkesi bir araya gelerek Afrika Birliği Örgütü'nü kurdu.
1977 - Yıldız Savaşları filmi gösterime girdi.
1982 - Falkland Savaşı sırasında İngilizlerin HMS Coventry adlı destroyeri Arjantin uçakları tarafından batırıldı.
1983 - Milli Güvenlik Konseyi kürtaj yasa tasarısını kabul etti.
1988 - Irak Basra'yı İran'dan geri aldı.
1989 - Mihail Gorbaçov, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Devlet Başkanı oldu.
1997 - Afganistan'dan kaçan General Raşid Dostum, Türkiye'ye sığındı.
2001 - 32 yaşındaki Coloradolu Erik Weihenmayer, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan ilk görme özürlü insan ünvanını aldı.
2003 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' adlı filmi 56'ncı Cannes Film Festivali'nde 'Elephant' filmiyle birlikte En İyi Film ödülünü paylaştı.
2005 - Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol verildi.
2005 - UEFA Şampiyonlar Ligi 2004-2005 sezonu finali Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapıldı. Normal süresi 3-3 biten maçı Liverpool penaltılarla 6-5 Milan'ı yendi.
2008 - 61. Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü Nuri Bilge Ceylan aldı. Ceylan ödülünü kucaklarken, 'Benim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum' dedi. Ceylan, üçüncü kez Cannes'da ödül alarak bir rekora da imza attı..
2010 - Samandıra'da eğitim uçuşu yapan bir askeri uçak, sokağın ortasına düştü. 3 personel hafif yaralandı.
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent