Ana Sayfa » Belediyeler » İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

İTO Başkanı Avdagiç: Türk halkı bir kez daha fırtınalı ve belirsiz yollar yerine, istikrarlı ve güvenli rotayı tercih etmiştir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın güçlü liderliğinde müreffeh bir Türkiye için var gücümüzle çalışmalıyız.

 
 
İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine ilişkin, "Türk halkı büyük sağduyusu ile bir kez daha fırtınalı ve belirsiz yollar yerine, istikrarlı ve güvenli rotayı tercih etmiştir." değerlendirmesinde bulundu. 

Avdagiç, yaptığı yazılı değerlendirmede, Türk halkının bu seçimle büyük ve lider ülke olma yolunda, çok önemli bir eşiği geride bıraktığını bildirdi.

Türk halkının büyük sağduyusu ile bir kez daha fırtınalı ve belirsiz yollar yerine, istikrarlı ve güvenli rotayı tercih ettiğini aktaran Avdagiç, seçim sonuçlarının ülkeye ve millete hayırlı olması dileğinde bulundu.

Avdagiç, Türkiye'nin tıpkı 1950, 1983 ve 2002 seçimleri gibi son derece önemli ve stratejik bir seçim dönemini başarıyla ve güvenle tamamladığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

İş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi

"Geçen 16 yılın tecrübesi ve ortaya konulan büyük başarılarla oluşan ekonomik birikim, artık Türkiye'yi yeni bir kulvara ve eşiğe taşımıştır. Bu eşik de 24 Haziran seçimleriyle birlikte başarıyla geçilmiştir. Tabiri caizse, 24 Haziran seçimleriyle Türkiye ekonomisi otoban hızına kavuşacaktır. Siyasal istikrarın olmadığı yerde ekonomik istikrarın ve güvenin olması mümkün olamaz. Türk iş dünyası olarak hepimiz bu yeni dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğinde müreffeh bir Türkiye için var gücümüzle çalışmalıyız."

"GÜÇLÜ TÜRKİYE İRADESİ DAHA DA PERÇİNLEŞECEK"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, seçimlerin, sandıktan çıkan sonuçtan bağımsız olarak, ülkenin demokrasi tarihi açısından yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geldiğini belirterek, ayrıca seçimlere katılım oranının yüksekliği ve seçimlerin kayda değer bir huzur ortamı içinde gerçekleşmesinin milletin ülke yönetiminde söz sahibi olmak adına güçlü bir irade ortaya koyduğunu gösterdiğini anlattı.

Olpak, "Halkımız, güçlü bir yürütme için iradesini Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ortaya koyarken, meclisi de aynı yönde yapılandırdı ve siyasi istikrara tam not verdi. Umutların pusulalara işlendiği bugünün sonucu, güçlü yürütme ve güçlü meclistir." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin 95 yıllık siyasi geleneğinde, önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını ve 16 Nisan referandumuyla hayata giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeni bir sayfa açtığını aktaran Olpak, Cumhuriyetin kuruluşundaki güçlü Türkiye iradesinin, bu sistemle daha da perçinleneceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesajı

Olpak, bu değişimin, Türkiye için bir dönüm noktası olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu seçimin kazananı, ülkemizi gelecek hedeflerine ulaştırmak için büyük bir irade sergileyen Türk milleti olmuştur. DEİK olarak, bu yeni dönemde de, her zamanki gibi, Türkiye'nin ekonomik gücünü tüm dünyada başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz. Türk iş dünyasının tamamını buluşturan bir platform olarak, gerek yabancı yatırımların gerekse ülkemiz dış ticaretinin artması için yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerini, daha da yüksek bir motivasyonla sürdüreceğiz. Daha da güçlü bir ekonomi, daha da ileri bir demokrasi ve çok daha büyük bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. Seçim sonuçlarının hepimize hayırlı olmasını diliyorum."

"ADALET VE KALKINMADAN YANA OY KULLANILDI"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, halkın bu seçimde de güçlü Türkiye'den, güçlü liderden, istikrardan, adaletten ve kalkınmadan yana oyunu kullandığını belirterek, "24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri, diğer seçimler gibi çıktığımız güçlü Türkiye yolunda, bir duraktı ve bizler bu durağı sağ salim geçtik. Şimdi vakit, meselemiz Türkiye'dir diyerek ülkemiz için canla başla çalışma vaktidir." ifadelerini kullandı.

Kaan, seçim öncesi ve sırasında yapılan tüm siyasi manipülasyonlara ve seçim sonuçlarına dair tahriklere rağmen halkın vakur duruşu ve olgunluğu ile tüm dünyaya unutulmaz bir demokrasi dersi verdiğini kaydederek, Türkiye'nin bekası söz konusu olduğunda, nasıl tek yürek olarak birleşildiğinin kanıtlandığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik eden Kaan, "Hem Cumhurbaşkanımıza hem de meclisimize, yeni icraat döneminde başarılar dileriz. Seçim sonuçlarına dair ayrıntılı bir analizi, kesin sonuçların açıklanmasına müteakip bir basın toplantısı ile ayrıca değerlendireceğimizi beyan eder yeni yönetim modelimizin memleketimize hayırlar getirmesini dileriz." değerlendirmesinde bulundu.

"BÜYÜK BİR SEVİÇLE KARŞILIYORUZ"

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz "Yapılan dev yatırımlarla ülkemizin kavuştuğu kazanımların ve dış politikadaki dik duruşun gelecek yıllarda da devam edecek olmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Kopuz, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, seçimler öncesi verdiği demeçlerde ve açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklediğini açıkça beyan ettiğini anımsattı.

Ali Kopuz, "Necip Türk milleti, Türkiye'ye musallat olan küresel şer odakları ve onların içimizdeki iş birlikçilerine karşı, istikrardan, huzurdan, güvenden ve barıştan yana tavır koyarak yine güzel bir vatanseverlik dersi vermiştir." ifadesini kullandı.

Yapılan dev yatırımlarla ülkenin kavuştuğu kazanımların ve dış politikadaki dik duruşun gelecek yıllarda da devam edecek olmasını büyük bir sevinçle karşıladığını aktaran Kopuz, "Seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a siyasi liderlerden tebrik mesajı

GÜÇLÜ BİR EKONOMİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu  Başkanı İbrahim Burkay, siyasi istikrarın güçlenmesinin, güçlü bir ekonominin  önünü açacağını belirtti. 

Burkay, yazılı açıklamasında, bugün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı  ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin demokrasi şöleni havasında geçtiğini  belirterek, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi.

Seçimlerin Türkiye'nin demokratik gelişimi ve ekonomik kalkınmasıyla  birlikte küresel gücünü arttırması adına dönüm noktası niteliğinde olduğunu  vurgulayan Burkay, yeni hükümet sistemiyle Türkiye için yeni bir dönemin  kapılarının aralandığını ifade etti.

Burkay, seçimler öncesinde Türkiye'nin istikrarına ve bağımsızlığına  yönelik girişimlerin Türk milletinin feraseti sayesinde yine boşa çıktığını  belirterek, "Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen ülkemiz 2018 yılının ilk  çeyreğinde yüzde 7,4'lük bir büyüme performansı göstererek OECD ülkeleri arasında  birinci sırada yer aldı. Milli ekonomi hamlesiyle her alanda daha iddialı bir  ülke konumuna geldik. 24 Haziran seçimleriyle bürokrasinin en aza indirgendiği bu  yeni dönemde hayata geçirilecek yapısal reformlarla ülkemiz hedeflerine daha  hızlı koşacaktır." ifadelerini kullandı.

ATO BAŞKANI BARAN'DAN ERDOĞAN'A KUTLAMA

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel  Baran, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçim  başarısı dolayısıyla kutladı, "Milletimiz, sandıkta tüm dünyaya demokrasi dersi  verdi." ifadesini kullandı. 

Baran, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi  sonuçlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, son dönemin en yüksek katılımlı  seçiminin gerçekleştiğine dikkati çekti. Milletin, özgür iradesiyle kendini  yönetecek Cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandığını belirten Baran, sandıktan  demokrasi zaferinin çıktığını vurguladı.

Milletinin oylarıyla siyasi ekonomik tetikçilere en güzel cevabı  verdiğine işaret eden Baran, "Milletimiz, sandıkta tüm dünyaya demokrasi dersi  verdi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, Recep Tayyip Erdoğan'ın  Cumhurbaşkanlığında 2023 hedeflerine daha güçlü ve güvenli bir şekilde  ilerleyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

"BAŞARILI GEÇEN SEÇİM DÖNEMİNİN ARDINDAN..."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet  Büyükekşi, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine ilişkin,  "Başarılı geçen seçim döneminin ardından ihracat ailesi olarak beklentimiz her  zamanki gibi istikrarlı bir 5 yıllık dönem ve hızlı karar alınmasını sağlayacak  yeni sistemin bileşenlerinin tam anlamıyla uygulanması olacaktır." ifadelerini  kullandı. 

Büyükekşi, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,  milletin bu seçimlerde de iradesini ortaya koyduğunu ve tercihini istikrardan  yana kullandığını kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve mecliste  çoğunluğu kazanan Cumhur İttifakı'nı tebrik etti.

Seçime katılan ve TBMM'de temsil şansı bulan siyasi partilere  başarılar dileyen Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erken seçim kararının, mevcut belirsizliğin ve yeni yönetim  sistemimizin tam anlamıyla uygulanması için gerekliliğine dikkat çektiğimiz gibi  bürokrasinin azaltılması başta olmak üzere yeni sistemin vadettiği yeniliklerin  de takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Başarılı geçen seçim döneminin ardından ihracat  ailesi olarak beklentimiz her zamanki gibi istikrarlı bir 5 yıllık dönem ve hızlı  karar alınmasını sağlayacak yeni sistemin bileşenlerinin tam anlamıyla  uygulanması olacaktır. Bizler de ekonominin en önemli aktörlerinden biri olarak  yeni yönetimle yapıcı ve uyumlu çalışmalarımıza devam edeceğiz."

"BU SONUÇLA ÜRETMEKTE İLGİLİ ENGELLERİN ÇOĞU KALKACAK"

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar  Doğan, gündem seçimken oyların yönünü değiştirmek isteyen dış güçlerin birtakım  algı operasyonları yaptığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Üçüncü dünya savaşı olarak nitelendirebileceğimiz ekonomi sıkıntıları  tüm dünyada yaşanıyor. Türkiye'de seçim ile aynı zamana denk gelmesi yaşanan  stresi daha da artırdı. Savaşlar artık top ve tüfekle yapılmıyor. Geldiğimiz  noktada ülke olarak bugüne kadar elde ettiğimiz tüm kazanımlarımızın, sahip  olduğumuz ekonomik istikrar ve büyümenin bundan sonra da aynı şekilde devamı  yönünde iktidara sahip çıkan halk, oyunlara aldırmadı. Edirne'den Ardahan'a  Cumhurbaşkanlığı sisteminin bu ülke için en uygun sistem olarak benimsendiğini  gösterdi. Artık milletimiz kilitlenen sistemlerle, geciken çözümlerle zaman  kaybetmek istemiyor."

Doğan, hükümetin özellikle iş adamlarına yönelik çalışmaları  artırmasını ivedilikle beklediklerini kaydederek, "Bu sonuçla üretmekle ilgili  engellerin çoğu kalkacak. İstikrarın devam ediyor olması projelerin  tamamlanmasıyla yeni projeleri de beraberinde getirecek. TÜMSİAD olarak iktidarın  sürüyor olmasını, isabetli bir karar olarak değerlendiriyor ve memnuniyetle  karşılıyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.

"REFORMLARIN HIZLA GERÇEKLEŞTİĞİ BİR DÖNEM OLSUN"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim  Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, seçimin kazananının hiç şüphesiz Türkiye ve ülke  demokrasisi olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"İnanıyorum ki bu seçim sonuçlarıyla yalın, sonuç odaklı ve sıkı  koordinasyon ile hareket edilerek ekonomik, sosyal ve siyasal atılım dönemi  yaşayacağımız şahlanış döneminin kapılarını aralıyoruz. Cumhurbaşkanımız  Erdoğan'ın ifade ettiği gibi kararların daha hızlı alınacağı, bakanlık  sayılarının 16'ya düşürülerek bürokratik işlemlerin hızla azalacağı ve kamunun  optimum verimliliğe ulaşacağına inandığımız bu yeni dönem milletimiz ve ülkemiz  için hayırlı olsun.

Herkesin yakından takip ettiği gibi uluslararası alanda Türkiye belli  çevreler tarafından kıskaca alınmaya çalışılıyor. Dolayısıyla özellikle bu  dönemde kararların milli bir mutabakat ile alındığı ve uzlaşı kültürünün ortaya  çıktığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilecek olmamız milletimize ayrı  bir güven verecektir. Önümüzdeki dönemin ana gündem maddemizin ekonomik istikrar  olduğu, ihracat hedeflerimize ulaşabilmemiz için yapısal reformların hızla  gerçekleştirildiği bir dönem olmasını diliyorum."

"500 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT ARTIK EN ÖNEMLİ HEDEFTİR"

TİM Tekstil Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle?, Türkiye'nin,  Cumhuriyet tarihinin en önemli seçim sınavından yüzünün akıyla çıktığını  belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Seçimlerin tamamlanmasıyla belirsizliklerin ortadan kalkacak olması,  ekonomimiz için de pozitif katkı sağlayacaktır. Türkiye bundan sonra daha hızlı,  daha yaratıcı daha verimli ve daha üretken olacaktır. Hedeflerimize ulaşmada ve  başarılı olmada hiçbir mazeretimiz olmadan daha fazla çalışmalıyız. 500 milyar  dolarlık ihracat hedefi ihracatçının artık en önemli hedefidir. Yeni Türkiye’nin  hedeflerini tutturmak ve Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için  daha çok çalışmalı, daha çok üretmeli ve daha çok satmalıyız."

"YÜKSEK KATILIM DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan,  yeni yönetim modelinin ilk seçimine halkın yüksek katılım sağlamasının dünyaya  örnek olacak bir davranış olduğunu bildirdi.

Halkın sorunlarına ve beklentilerine yönelik çözümü her zaman olduğu  gibi seçimlerde ve sandıkta gördüğünü kaydeden Bahçıvan, "Demokrasi adına bu,  önemli ve kıymetli bir toplumsal özelliğimizdir. Oluşan neticelerin hayırlı  olmasını diliyoruz. Yeni dönemde istikrarın her açıdan korunmasına önem verilerek  ekonominin ana gündem maddesi olmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde  bulundu.

 
 
25 Haziran 2018 Pazartesi 02:20
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
'Tam gün eğitime odaklanacağız'İstanbul’a 10 yeni köprü yapılacakVali Bektaş, sahada çalışmaları inceliyorTayini çıkan Vali Davut Gül'den örnek davranışMudurnu’nun ilk kadın kaymakamıEğlence ve törenlerde havaya ateş açılamayacakBelediye Başkanı ve Vekil tartıştıYeni Havalimanı'na ulaşım yüzde 50 indirimli olacakBaşkan Erdoğan, Bekir Bozdağ'a sahip çıktıCumhurbaşkanı Erdoğan:Fırsatçıları unutmayız.ABD'den flaş kararRusya’dan Norveç’e Boçkarev tepkisi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:01
  • Güneş07:46
  • Öğlen13:00
  • İkindi15:35
  • Akşam17:52
  • Yatsı19:25
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1558 - İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth tahta çıktı.
1869 - Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan Süveyş Kanalı görkemli bir törenle açıldı.
1877 - Rus birlikleri Kars'a saldırdı.
1913 - Panama Kanalı'ndan ilk gemi geçiş yaptı.
1918 - İngilizler, Bakü'yü işgal ettiler.
1922 - Şarköy'ün 2,5 yıllık Yunan işgalinden kurtuluşu.
1922 - Abdülmecit halife oldu.
1922 - Son Osmanlı padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul'u terk etti.
1922 - Sibirya, Sovyetler Birliği'ne katıldı.
1924 - İlk muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kuruldu.
1930 - Serbest Cumhuriyet Fırkası kendini feshetti.
1933 - Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ile ticari ve diplomatik ilişkiler kurmaya başladı.
1942 - Mısır Kralı Faruk sürgüne gönderildi, yerine Albay Cemal Abdul Nasır geçti.
1963 - Yerel seçimleri Adalet Partisi kazandı.
1967 - TBMM ikinci kez yaptığı gizli oturumda, 18 saat 20 dakika Kıbrıs'taki son gelişmeleri görüştü.
1972 - Türkiye'de ilk kadın partisi olan Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi kuruldu.
1972 - Juan Peron 17 yıllık sürgünden sonra Arjantin'e döndü.
1973 - Atina'da üniversite öğrencileri cunta rejimine karşı ayaklandılar. Askerlerin ateşi sonucu üç öğrenci öldü.
1976 - Türkiye İşçi Partisi'nin davetlisi Şilili sanatçılar sınırdışı edildi.
1977 - Dr. Cahit Karakaş TBMM'nin 13. Başkanı oldu. Görevi 12 Eylül 1980'de sona erdi.
1988 - Azerbaycan'da milli dirçeliş günü.
1993 - Güney Afrika siyasi liderleri, ırk ayrımına son veren yeni anayasayı kabul ettiler.
1995 - Osman Hamdi Bey'in "Yeşil Türbe" tablosu İngiltere'de 37 milyar liraya satıldı.
1999 - İrlanda'yı yenen Türk Milli Futbol Takımı Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılma hakkı kazandı.
2006 - 1994 yılında keşfedilen 111 atom numaralı yapay elemente resmen Röntgenyum (Rg) adı verildi.
 
On Numara
12.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07132023293234384142444653596263697074767779
 
Süper Loto
15.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu313437394850
 
Şans Topu
14.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131423262714
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
14.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050814174546
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent