Ana Sayfa » Belediyeler » Çocukların hayatını değiştiren vali

Çocukların hayatını değiştiren vali

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, hayata geçirilmesinde önderlik ettiği BENGİ ve Sporda Yetenek 10’la gelecek projeleri ile öğrencileri sosyal hayatın içine sokarak suça sürüklenmelerine karşı adeta bir kalkan oluşturuyor.

 
 
Çocukların hayatını değiştiren vali

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, hayata geçirilmesinde önderlik ettiği BENGİ ve Sporda Yetenek 10’la gelecek projeleri ile öğrencileri sosyal hayatın içine sokarak suça sürüklenmelerine karşı adeta bir kalkan oluşturuyor. Haftada en az iki okul ziyaret eden ve binlerce öğrenciyle birebir temas kuran Vali Yazıcı, teröristlerin, hainlerin, suç örgütlerinin özellikle alt gelir gruplarındaki ailelerin çocuklarını kandırmak istediklerini vurgularken, hainlerin kökünü ’adam gibi adam’ yetiştirerek kazıyacaklarını söyledi.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir’de uygulamaya koyduğu ve Türkiye’ye örnek olan Balıkesir’de Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi’nin (BENGİ) ulaştığı noktayı ve projenin detaylarını İhlas Haber Ajansı Balıkesir Temsilcisi Bahadır Demirçeviren’e anlattı. Valilik makamında açıklama yaparak 2017-2018 eğitim yılını da değerlendiren Vali Yazıcı, "BENGİ ile 2016-2017 eğitim yılının ikinci yarısında yola çıktık. İlk yıl okullarımızı tam anlamıyla harekete geçiremedik. İsteğimiz neydi? Balıkesir’de eğitimi konuşulur hale getirelim, öncelikli hale getirelim. Eğitimin içindeki bazı sorunları kendi içinde çözelim. Kaymakam, ilçe müdürü, okul müdürü, öğretmen arkadaşlarımız olumlu etkileşim ile bir hareketlenme yapıyor. İstediğim sinerjiyi yüzde yüz olmasa da oluşturdum. İlçe belediye başkanlarımızın okullara ilgisi arttı bu süreçte, okulların gelen gideni arttı. Bu işin merkezinde öğretmenler var. Vatandaş diyor ki, ’İlçede birkaç okul iyidir, diğerleri sıradandır.’ Ben asla kabul etmiyorum bunu. Neye göre yapılıyor bu sınıflandırma? Neye göre kötü diyebiliyorsunuz bir okula? Bu okullarda eğitim veren arkadaşlarımız da Türkiye’deki üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olmadı mı? Herkes ilçesindeki bir okulu sahiplendi. Bir tanesini kaymakam sahiplendi. Bir tanesini Milli Eğitim Müdürü sahiplendi. Onların derdi ile dertlendiler. Okullara gittiler. Ben il valisi olarak her hafta 2 okula gittim. Ben ısrarla meslek lisesine gidiyorum. Meslek liselerinde sorunlar var. O çocuklar geleceğe diğerleri kadar umutla bakmıyor. Hayalleri eksik, bazılarında yok. 18 yaşındaki gençlerle sohbet ediyorsunuz, yaşını başını almış insanlarla sohbet ediyor gibi oluyoruz. Oralara dokunmaya çalışıyoruz, bunu da bu kampanya ile yapmak istedik. Adına da BENGİ dedik. Bu kampanyada da kitap okumayı ve değerler eğitimini öne çıkardık" dedi.

367 bin kitap dağıtıldı

2017-2018 eğitim yılında 47 okula bizzat giden ve 3 bin 888 öğrenciyle birebir temas kuran Vali Yazıcı, projenin detaylarını anlattı. Vali Yazıcı, "Bu eğitim öğretim yılında kaymakamlarımız okulların tamamına en az 1 kez gittiler. Başka bir il var mıdır ki dönem içinde bütün okullara gitmiş olsun. Kaymakam gidip ders yapmıyor tabi ki. Yöneticiyiz biz, eksiği görmemiz lazım. Hareketlenme oldu, okullarımızı tatlı bir rekabete soktuk. Bu şehirde 367 bin 923 adet kitap hediye edildi. Haftada iki okuma saatimiz hemen hemen tüm okullarımızda yapılıyor. Siz oraya dokunduğunuzda ses gelir. Meslektaşlarımdan da sorun oluyor. Biz Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Okullara gidiyorum, dokunuyorum. Benim okulum Mehmet Azman Çavuş Ortaokulu. Gidin görün değişimi. Bizim gitmemiz, kaymakamlarımızın gitmesi okulun çehresi değişti. Oradaki öğretmenlerimiz, her okulda öğretmenlik yapabilecek kişiler. Ancak TEOG ortalamasına baktığınızda biraz geride kalmış. Demek ki bir şeyler eksik kalmış. Bir sinerji oluşturduk ve bu kabullenildi. Yönetici olarak da hem denetleme görevini yerine getirmiş oluyorsunuz hem de yardımcı oluyorsunuz. Sizin ısrarınızı görünce geçen yıl harekete geçmeyenler de harekete geçti" dedi.

Okuma alışkanlığı konusunda Türkiye’nin karnesinin kötü olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, "Bu konuda ısrarcı, inatçı ve sabırlıyız. Yaşamımızda bazı alışkanlıklarımızı küçük yaşlarda kazanıyoruz. Bazen işimize gelmeyen konularda bile ailemiz bizi zorluyor ve alışkanlıkları o şekilde kazanıyoruz. Diş fırçalama alışkanlığını ortaokula kadar kazanmamış bir kişinin sonradan bu alışkanlığı kazanması daha zor. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şeydir. 40 yaşın üzerindeki insanların alışkanlıklarını değiştirme oranı yüzde 20 dahi değil. Balıkesir’de kitap okuma işine başladığımızda tüm öğretmenlerimize kitap hediye ettik. Sadece öğretmenlere 15 bin kitap hediye ettik. Tüm ilçelerimizdeki öğrencilerimize kitap hediye edilsin istedik. 367 bin kitap dağıtıldı. Bunun katkısını 3 5 yıl sonra göreceğiz" şeklinde konuştu.

Suça karşı spor

Vali Yazıcı en az BENGİ kadar önem verdikleri Sporda Yetenek 10’la gelecek projesinin hangi amaçla yapıldığını açıkladı. Yazıcı, "Bir diğer projemiz ’Sporda yetenek 10’la gelecek’ Bu projeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde uyguladık. Spor yapamayan, ekonomik anlamda bunun zorluğu içinde olan çocuklara bunu yaptırmak. Gençlik Spor, Milli Eğitim, Kaymakamlar toplandık. 20 ilçemizde alt gelir grubunun yoğun olduğu okullarda 7-13 yaş arasındaki çocuklara spor yaptırılacak. Bu zorunlu olacak. Bireysel malzemeleri sosyal yardımlaşmadan, belediyelerden tamamlayacağız. Ailelere de şunu söyledik. Hiçbir malzeme almayacaksınız dedik. Sporun vücut üzerindeki faydalarını anlatmama gerek yok. Alt gelir grubundaki ailelerde aile içi düzen olmuyor, düzenli gelir yok, aile içi şiddet olabiliyor. Parasızlık, bir takım yanlışları beraberinde getirebiliyor. Şimdi bu ortamda çocuğun hiçbir günahı yok. Çocuk, öyle bir ortamda hayatını düzene sokamıyor. Spor, adı konulmadan bir disiplin barındırıyor. Çocuk adeta antrenörü ne derse yapıyor. Basket takımına almam için akşam 9’da yatacaksın diyor. Anne baba o çocuğu yatırmamış. O çocuk basket takımına girmek için 9’da yatakta oluyor. 40 yaşındaki adamlar halı sahaya çıkıyor birbirini öldürecek gibi maç yapıyor. Bu sporun doğasında var. Kazanma isteği, hırs. Çocuğun bir müddet sonra istemeden hayatı disipline olmaya başlıyor. Bu projede futbol yok sadece. O konuda biraz tepki alıyorum. Futbolda da disiplin var ama her yerde oynanıyor. Çocuğun hayatına bir düzen geliyor, başta okul olmak üzere hayatı değişiyor. Anne çocuğun maçlarına gelmeye başlıyor. Hiçbir sosyal hayatı olmayan anne, o çocuğun maçlarına gelmeye başlıyor. İnsanların içine giriyor. Bu noktada bir şey belirteceğim. Bu konu araştırması yapılmış, güvenlik güçlerince saptanmış bir durumdur. En çok çeteye bulaşanlar, organize suça giren mahalle alt gelir grubunun bulunduğu yer. Aklınıza gelen hainlikler, bence teröristlerden farkı yok. Buralardan çocuk devşiriyorlar. Burası o hainler için verimli arazi. Ben spor ile buraya girdiğimde, çocuğun hayatı düzene giriyor, çocuğun hayatında ailesinin hayatında bir iki insan daha oluyor. Onunla özel bir iletişime giriyor. Kuşak atlamak istiyor, takıma girmek istiyor hocasının her şeyden haberi oluyor. Biz çocuğu spor okulların aldığımızda çocuk kötülüklerden de uzak kalacak" dedi.

Açıklamalarının sonunda projelerin ortak hedefini açıklayan Vali Yazıcı sözlerini şöyle tamamladı:

"Gerek BENGİ için gerekse Sporda Yetenek 10’la Gelecek projeleri için şunu ifade ediyorum. Biz adam gibi adam yetiştireceğiz. Öğretmen, çöpçü, gazeteci, subay olsun ama adam gibi adam olsun. Çocuklara, insanları sevmeyi ve saymayı öğreteceğiz. Adam gibi adam olmadıktan sonra ne olursa olsun, hangi mesleği yaparsa yapsın fark etmez. Ondan sonra kalifiye olacak. İşini mükemmel yapacak. Her şeyin merkezi insandır. Türkiye’nin de gelecekte en büyük varlığı genç insan gücüdür. Çocuklarla ve gençlerle uğraşmamızın temel sebebi budur. Ülkemizi onlara temsil edeceğiz"

İHA-ÖZEL HABER

İlgili Haberler
left
right
 
 
 
9 Haziran 2018 Cumartesi 19:36
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Kula Masterler, Kaymakam Duru’nun golüyle kazandıBelediye başkan adayları isim listesi 2019Başkan Kocamaz, MHP'den istifa ettiSuriye sınırına askeri sevkiyat
Arapkirli 'sabah namazı' tweeti ile rezil olduHedef 100 Milyar Dolarlık Ticaret'Tam gün eğitime odaklanacağız'İstanbul’a 10 yeni köprü yapılacakVali Bektaş, sahada çalışmaları inceliyorTayini çıkan Vali Davut Gül'den örnek davranışMudurnu’nun ilk kadın kaymakamıEğlence ve törenlerde havaya ateş açılamayacak
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:27
  • Güneş08:16
  • Öğlen13:12
  • İkindi15:31
  • Akşam17:45
  • Yatsı19:23
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1805 - Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu Varşova'ya girdi.
1909 - Almanya'nın Borussia Dortmund futbol klübü kuruldu.
1918 - Hatay İlinin Dörtyol İlçesinde Fransız göçlerine karşı ilk kurşun Karakese Beldesinde Ömer Hocanın oğlu Mehmet (Kara Mehmet) tarafından sıkıldı.
1918 - Bahçe, İslahiye, Hassa, Mamure, Osmaniye (Cebelibereket) işgal edildi.
1919 - Mustafa Kemal ve Heyeti Temsiliye, Sivas'tan Ankara'ya hareket etti.
1920 - Milli Mücadele'yi destekleyen Antalya'da Anadolu gazetesi yayınlanmaya başladı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda, İstanbul'da ekmek karneye bağlandı.
1948 - İzmir Şehir Tiyatrosu ve Sergi Sarayı yandı.
1950 - Dwight D. Eisenhower, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) kuvvetleri komutanlığına atandı.
1965 - De Gaulle, Fransa cumhurbaşkanlığına yeniden seçildi.
1966 - Koç grubunca üretilen ilk Türk otomobili Anadol satışa sunuldu. Peşin fiyatı 26 bin 800 lira.
1968 - Piyanist İdil Biret, Paris'te dünyanın ünlü beş virtüözüyle konser verdi.
1969 - Amerikan 6. Filosu, İzmir'e geldi. Filonun gelişi protesto edildi ve Amerikalı denizciler tartaklandı.
1975 - 2. Türk Basın Kurultayı yapıldı.
1978 - Maraş katliamı başladı üç gün sürecek solcu ve alevi soykırımı ve katliamından sonra 24 Aralıkta sona erdi
1984 - Çin ve ABD, Hong Kong'un 1997'de Çin'e devredilmesi konusunda anlaştı.
 
On Numara
17.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu06091519212324273335444648506265677071727580
 
Süper Loto
13.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu273739454751
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
15.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu182529303244
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent