Ana Sayfa » Mülki İdare » 'Babamla aynı yerde görev yapmak istedim olmadı'

'Babamla aynı yerde görev yapmak istedim olmadı'

Ankara ili Polatlı İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer Polatlı Ayrıntı gazetesine verdiği röportajda Mesleğe başladığı yılları anlattı.

 
 
'Babamla aynı yerde görev yapmak istedim olmadı'

KAYMAKAMLIKTAN BAŞKA HİÇBİR SINAVA GİRMEDİM

Kaymakam olurken kimi rol model aldım?  Babamın mesleği gereği hep ilçelerde  kaldık. Babam ilçe emniyet komiseri kaymakamları görürdüm. Kaymakamlığı kişi değil de makam olarak rol model olarak alıyorsunuz. Kurumlarla sağlıkla , eğitimle basınla vatandaşla, elektrikle yağmur duaları ile her şeyle ilgileniyorsunuz.  23 Nisan törenleri bitti eve geldim üzerimi değiştirdim Eskiköseler’e yağmur duasına gittim oradan başka yere geçtim.  Davetliyim mutlaka gitmem lazım  gidemediysem  muhtarı arıyorum  vatandaşlarımıza selamlarını iletin başka zaman geleceğim inşallah diyorum. Vatandaşla dairede sokakta nerede görürsem  sohbet ediyorum. Polatlı insanların seviyorum 125 bin nüfuslu bir ilçe ama insanları çok sıcak kanlı.  Vatandaşımız samimi ve sizi sahipleniyor. Devlete olan saygısını görebiliyorsunuz  ama  saygının yanında sizi sevdiklerinizde hissediyorsunuz.Bu çok önemli ve hoşunuza gidiyor.

BAŞKA HİÇBİR SINAVA GİRMEDİM

İlk sınavda yazılı sınavı  kaybettim  sonra askere gittim asker de sınav açıldı dönüşte sınava  girdim. Başka hiçbir sınava girmemmişsiniz  kendinizi sadece bu sınava kanalize etmişsiniz . Sınav sonuçları açıklandı telefonla ardık kazanmışsınız dediler. Kazandığınızda bunu anlatamazsanız çok başka bir şey. Çok büyük mutluluk sadece bu sınava odaklanmışsınız. Kars’tan 16-18 saat yolculuk yapıp sınav sonuçlarına bakmaya geldim. O saatte otele misafirhaneye gitmiyorum, sabahın alaca karanlığında  Ankara’da bakanlığa gittim, hava daha karanlık polis hayırdır dedi , sınav sonuç listesine bakacağım dedim elimde çakmakla listede ismimi arıyorum. Çünkü çok istemiştim ve hedefime ulaşmıştım.

“KAZANDIĞINDA BU KİTAPLARI YAKACAĞIM”

Annem ve babam çok büyük mutluluk yaşadılar.Benim Kaymakamlığı çok istediğimi görüyorlardı.  Annem hep dua ederdi oğlum inşallah kazanırsın derdi. Annem odaya girerdi hep kitap hep ders çalıştığımı görürdü.O kitapları sürekli okuyorsunuz. Annem  oğlum bu sınavı kazan kitaplarını yakacağım derdi yakmadı ama. Siz çalışıyorsunuz onun zoruna giderdi, kendinizi odaya kapatıp sürekli ders çalışıyorsunuz. O zamanlar dershane yok,  kitap bulma imkanı zayıf  babam Kars’ta görev yapıyor, Ankara’dan gidip Zafer çarşısından kitap alırdık. Şimdi internete gir aradığın bilgiyi anında bulursunuz.

“BABAMLA HEP AYNI YERDE GÖREV YAPMAK İSTEDİM AMA OLMADI”

Babamla aynı yerde hiç görev yapamadım. Çok isterdim aynı yerde çalışmayı. Babam 1960 yılında Menderes döneminde mesleğe başlamış. Hep 44 yıl 4 ay bu kadar saat görev yaptım derdi ve yaş haddinden emekli oldu. Babam kendini devletine vatanına milletine  adamış insan. Görevini hakkıyla layıkıyla yapan alın teri ile24  saat  değil haftalarca görev var deseler haftalarca çalışrdı. Okul yıllarında babamı hiç görmezdim babam gece ben yattıktan sonra gelirdi sabah ben kalmadan giderdi. Bir tek karnemi aldığım zaman koşa koşa emniyete gider karnemi gösterirdim beni alır yemeğe götürürdü. BABABMLA  hiç çocukluk sohbetimiz olmadı derslerden kaç aldın ne yaptın diyoloğumuz olmazdı.  Babam görev adamıydı lojmanda oturduk alt kat emniyet  üst katıydı ona rağmen eve üstünü değiştirmeye gelirdi. Kendini o dönemlerde tamamen devletine adamış. Babamla çok sohbetimiz olmazdı hep annem ilgilenirdi.

BAŞKOMİSER BİR BABA DEVLETE HİZMET EDEN 4 EVLAT YETİŞTİRDİ

Bizim çocuklarımız daha şanlılar. O dönemlerde cep telefonu yok. Biz 4 kardeş büyüdük Allah devletimizden razı olsun şimdi hepimiz devletimize hizmet ediyoruz.   Babam devlet memuru, ben kaymakam bir kardeşim öğretmen, bir kardeşim  adliyede bir kardeşim hakim hepimizi devletimize hizmet ediyoruz. Bir emekli baş komiserin evlatlarıyız. Babam tek servetim çocuklarım derdi. Siz görevinizi layıkı ile halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile yaparsanız Cenab-ı Allah  mükafatını veriyor.

“ BEN POLATLILIYIM VE POLATLI’Y ÇOK SEVİYORUM”

Polatlı’yı çok sevdiğini ve alıştığını söyleyen Kaymakam Tunçer  “Polatlı’ya ilk geldiğimde  13 Eylül kültür merkezinde bir program vardı  konuşmaya çıktım, Polatlı’dan bahsederken Susurluğu zikrettim. Yetkin bey orada inşallah bizi de unutmazsınız dedi.  Zamanla yeni yerinize adepta oluyorsunuz. Kendinizi bütünleştirmenize bağlı Polatlı’nın Yüzükbaşından Çekirdeksize  köylerden merkeze  her yerini biliyorsunuz, tanıyorsunuz. Bu seferde Polatlı sizin hayatınızda yer etmeye başlıyor.  Beni hala Suruç’tan İzmir Karaburundan  ararlar.

YILIN KAYMAKAMI SEÇİLDİ

2000 yılında İzmir Karaburun’da yılın kaymakamı seçildi, yine teşekkür ödülü aldım.  Görev tanımı bir yere kadar ama benim fıtratımda insanları sevmek var. Dışarıya çıktığımda birini bir yerde otururken gördüğümde yanına oturup bende çay içiyorum. İnsanlarla oturup sohbet etmeyi seviyorum. Polatlı adına , Polatlı için daha fazla neler yapabiliriz bunları konuşuyorum. O sohbet esnasında karşıdaki insanlardan çok güzel fikirler alıyorsunuz. Hep anlatıyoruz, Polatlı diyoruz Gordion,  Sakarya, tarım kenti  diyoruz. Bunları hemen olmuyor al yapı fizibilite  oluşturarak zeminleri sağlam oturtarak konuşulan şeyler yavaş yavaş hayata geçecek.

ANKARA’DA 12 MİLYON DEKAR TARIM ALANI VAR BUNUN 2,5 MİLYONU POLATLI’DA

Polatlı’nın Ankara’nın en büyük ilçeleri arasında . Polatlı’da 2. Buçuk milyon dekar  tarım yapılan alan var. Ankara’da tarım yapılan dekar alanı toplam 12 milyon bunun 2,5 milyon dekarı  Polatlı’da.Bunun 330 bin dekarında sulu tarım yapılıyor. Türkiye’nin  yüzde 35’nin soğan ihtiyacını karşılıyorsunuz. Hububat alım satım fiyatlarını belirleyen bir borsanız var Türkiye’de teksiniz. Konya’ dan sonra Türkiye’nin tarım ambarı olarak adlandırılıyorsunuz. Konya’nın coğrafi konumu ile Polatlı’yı kıyasladığınızda  Polatlı  Ankara’nın batıya  açılan kapısı Eskişehir, Afyon,  İzmir ,Antalya, Bursa Balıkesir’e bağlayan yol üzerindesiniz ve metropol ve hepsi ticaret merkezi. Niye gelişemiyoruz? diyoruz ya; insanların elde ettiği toprak geliri yetiyor ve ikinci alternatif geliri nasıl elde edebilirize girmiyoruz. Ona girdiğimizde o zaman Polatlı çok daha farklı olur.

DÖRT YOL KENARINDA BİR TANE UNLU MAMULLER  YOK

 Susurluk  tost ayran pazarlaması ile marka oldu ve insanları orada mola verir hale getirdiler. Diyorlar k;i Kaymakam bey insanlar Polatlı da durmaz. Neden durmasın?  E-90 yolu üzerinde dört yol mevkiinde un fabrikalarımız var. Yol üzerinde unlu mamuller açarsanız insanlar tatilden dönerken orada mola verse ekmeğin alıp direkt evine dönse bu bir pazarlama tekniğidir. Yol kenarında bir tane unlu mamullerimiz  yok.   Siz marka üretmek zorundasınız. İnsanların tatilden dönerken ilk düşündükleri şey nedir ekmektir. Evde ekmek yoktur çünkü.

POLATLI OLARAK ÜRÜN GELİŞTİRMEK ZORUNDASINIZ

Türkiye’nin soğan ihtiyacının yüzde 35’ini Polatlı karşılıyor  Soğan işleme tesisimiz yok, soğanın sirkesini yapalım,  salamurasını kurutulmuşunu,  tozunu yapalım  bunu işleyecek entegre tesisine ihtiyacımız var. Kavun karpuzdan  bahsediyoruz ve Polatlı’nın kavunu meşhurdur diyoruz. Çikolata kavun  kapuzu alıp kurutup cips haline getirecek tesisiler kuralım. Sağlık anlamında ve satış anlamında çok önemli. Bunların yapılması lazım. Yavaş yavaş bunlara gireceğiz. Süreç  biraz yavaş işliyor ama ileride bunlar mutlaka olacaktır. Arz talep dengesi bu talep olursa razı mutlaka getirmek zorundasınız.  El ürünleri köylü pazarı dedikleri ürünler burada pazarlanabilir. Polatlı 5,5 milyonluk pazara sahipsiniz. Yol boyuna aulet yapacaksınız. AVM den bahsetmiyorum. Orada maliyetler düşüktür maliyet düşük olunca fiyatlar düşüktür  İnsanların cazibe merkezi haline gelir. . Ankara’da sosyete Pazar açtılar hafta sonu orada araçları park edecek yer bulamıyorsunuz. Hafta sonu diye başlandı şimdi haftanın her günü açık.

POLATLI’DA TARİH TURİZMİNİ HAREKETLENDİRMELİYİZ

 Gordion Sakarya savaşının yaşandığı bu topraklarda neden dışarıdan  gelen  insanlar alışveriş yapmasın Polatlı’ya para kazandırmasın. Şuanda bir projemiz var. İhalesi  yapıldı. İlerde Dua tepeden Kartaltepe’ye teleferik yapılacak. Bunlar çok önemli.  Burada tarih turizmini hareketlendireceksiniz. Polatlı göç alan bir ilçe Genelde ilçeler göç veriri Polatlı göç alıyor. Polatlı her yönü ile gelişmiş ve şanlı bir ilçe .   TİGEM gibi bir işletmeye sahipsiniz.

 POLATLI DA ODA VE DERNEKLERDE HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR

 125 bin nüfus baktığınız 40-41 ilden büyüksünüz. Ama ilçe olma fikriniz yok olmammış: İlçe olmanın verdiği samimiyet duygusal ortam devam ediyor Burası il olsa o hava biter. Ben buraya geldiğimde 2-3 ay hoş geldiniz e geldiler. Bu çok güzel bir şey. İnsanların izden olan beklentileri, samimiyetleri. Elektrik özelleşti ama muhtar  hala sizi arıyor. Muhtar arıyor efendim sizi aramayacaktım ama elektrik 5-6 saattir hale gelmedi diyor. İnsanlara devletin şefkatini göstermek zorundasınız.  Bana ne de diyebilirsiniz ama hayır öyle   değil. vatandaşın devlete olan güveni beklentisi hep var.

 Hz. Ömer in  Fırat’ın kenarında kaybolan bir koyunun bile hesabını bende sorulur” dediği gibi Polatlı da  olacak en ufak bir şeyin hesabı ve sorumluğunu idarecilerin hissetmesi lazım. Kaymakamsınız emniyet müdürüsünüz ilçe  Milli Eğitim Müdürsünüz  tüm kurumlar  ve idareciler  sorumluluklarını görevlerini  bilerek çalışıp bu anlayışla  çalıştıklarında  tüm sorunlar çözülmüş olur.  Birlik ve beraberlik çok önemli o birlik ev beraberlik yakalandığında her şey çözülür.  Yapamadığınız şeyleri tenkit etmek yerine mevcut kaynak ve imkanlarla yapabileceğinizin en güzelini yapmak lazım.

 ŞEHİT VE GAZİ AİLESİNİ ZİYARET ETMEK BENİM İÇİN GÖREVDİR

Cuma namazından sonra mutlakla bir şehit ve gazi ailesini ziyaret ediyorum. Bunu kendime görev adlettim. Basına hepsini yansıtmıyoruz. Evde bakıma muhtaç olan çocuklarımız var, bunları evlerinde ziyaret edip doğum günlerinde pasta kesiyoruz, yeni bir yatak hediye ettiğimizde  onlara hediyeler gördürdüğümüzde o yatalak  çocuk canlanıyor. Gözlerinden yaş akıyor. Konuşamıyor yürüyemiyor    ve önemsendiğini biliyor. O mutluluğu anlatamayız. Yaptığımız her şeyi kamuyu ile paylaşamıyoruz,  içimizde yaşıyoruz, basın ile paylaşmıyoruz insanları afişe etmek hoş değil,  bunları reklam için haber için yapmıyoruz,

 POLATLI BASININIDA POLATLI İNSANI GİBİ GÖRÜYORUM

 Başarılılar. Herkes birbirine destek oluyor. Basına aynı anda toparlıyor biliyoruz.  Sağ olsunlar bugüne kadar  hiçbir basın toplantımıza gelmemezlik yapmadılar.   sohbetler ediyoruz. Bazen ufak tefek aksaklıklar olur ama da uzun süre devam etmiyor. Basınımız kendi iç sorunlarını bize hiç yansıtmıyor. Mahalle basının devam ettirebilmesi çok zor.  Ama görev yapan tüm arkadaşlarımız işini severek yapıyor.   Başka bir işte  yüksek parada alsanız o işi sevmiyorsanız yapamıyorsunuz. Basının yapıcı olması çok önemli. Polatlı basını  Polatlı’ya zarar verecek haberleri yapmıyor ve Polatlı için birleşiyor.  İlçe ile ilgili olumsuzlukları duyduklarında bizlerle paylaşmalarını istiyoruz. Bütün arkadaşlarımızı seviyoruz. Görevlerinde başarılar diliyorum.  Baki kalan kubbede hoş bir seda bırakabiliyorsak  ne  mutlu. Kalp kırmak çok kolaydır ama o kırılan kalbi tamir etmek çok zordur.

TUNÇER AİLESİ KONUTLARININ KAPISINI  GAZETE AYRINTIYA AÇTILAR

Kaymakamlık  konutunun kapısını ilçede ilk kez  Ayrıntı gazetesine açan İlçe kaymakamı Mahmut nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer’in evinden mesajı: Polatlı  ve  Polatlıları çok seviyoruz. Kapımız ve gönlümüz her zaman açık. Onlar için hizmetteyiz. Her zaman birlikteyiz. Her şey gönüllerince olsun

İlgili Haberler
left
right
 
 
9 Mart 2018 Cuma 17:06
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Kula Masterler, Kaymakam Duru’nun golüyle kazandıBelediye başkan adayları isim listesi 2019Başkan Kocamaz, MHP'den istifa ettiSuriye sınırına askeri sevkiyat
Arapkirli 'sabah namazı' tweeti ile rezil olduHedef 100 Milyar Dolarlık Ticaret'Tam gün eğitime odaklanacağız'İstanbul’a 10 yeni köprü yapılacakVali Bektaş, sahada çalışmaları inceliyorTayini çıkan Vali Davut Gül'den örnek davranışMudurnu’nun ilk kadın kaymakamıEğlence ve törenlerde havaya ateş açılamayacak
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:26
  • Güneş08:14
  • Öğlen13:10
  • İkindi15:30
  • Akşam17:44
  • Yatsı19:21
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1256 - İran'da bulunan haşhaşîlerin Alamut kalesi, Hülagû Han ordusu tarafından yok edildi.
1574 - III. Murat 12. Osmanlı padişahı olarak tahta çıktı.
1840 - Napolyon Bonapart'ın naaşı, St. Helene Adası'ndan Paris'e getirilerek Invalides'e gömüldü.
 
On Numara
10.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050611202123303137434647515255596567727780
 
Süper Loto
13.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu273739454751
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Sayısal Loto
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu253336454748
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent