Ana Sayfa » Güncel » 'ABD terör örgütlerine psikolojik harp eğitimi veriyor'

'ABD terör örgütlerine psikolojik harp eğitimi veriyor'

Bakan Soylu, "Stratejik ortağımız ABD, Kandil'e geliyor orada sadece yeni silahları tanıtmıyor aynı zamanda nasıl kullanılması gerektiğini de anlatıyor." dedi.

 
 
'ABD terör örgütlerine psikolojik harp eğitimi veriyor'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Stratejik ortağımız ABD'nin vatandaşları Kandil'e geliyor, orada sadece yeni silahları tanıtmıyorlar, aynı zamanda psikolojik harbin en önemli unsurlarından biri olan medyanın nasıl kullanılması gerektiğini, nasıl psikolojik harp yapılması gerektiğini teker teker anlatıyor" dedi.

Bakan Soylu, Ankara'daki bir otelde gerçekleşen "Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi Programı"na katıldı. Programda konuşan Soylu, 21. yüzyılın insanlık ailesi için hayal kırıklığıyla geçtiğini belirterek, insanlığın terör ve şiddet ekseni içinde olduğunu söyledi. Özellikle güvenlik tanımı ve ihtiyaçlarının neredeyse yeniden yazıldığını kaydeden Soylu, ülkeler arası savaşın yerini vekalet savaşlarına bıraktığını belirtti.

Bazı devletlerin istihbarat servisleriyle açık açık terör örgütlerini beslediğini, silah ve para gönderdiğine dikkat çeken Soylu, "Hatta eğitmenler gönderiyor. Zannetmeyin ki sadece yeni teknolojik silahları kullanmak için eğitmenler gönderiyor. Hayır. Stratejik ortağımız ABD'nin vatandaşları Kandil'e geliyor, orada sadece yeni silahları tanıtmıyorlar, aynı zamanda psikolojik harbin en önemli unsurlarından biri olan medyanın nasıl kullanılması gerektiğini, nasıl psikolojik harp yapılması gerektiğini teker teker anlatıyor. Terör örgütleri bu sayede kapasitelerini geliştiriyor. Bunun da ötesinde kurumsallaşmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Avrupa'ya PKK, PYD, FETÖ, DHPK-C tepkisi

Bakan Soylu, Türkiye'nin 2017'de yakaladığı düzensiz göçmen sayısının 175 bin olduğunu anımsatarak, 2018'in 26-27 Eylül'deki rakamın ise 190 binin üzerine çıktığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretine eşlik ettiğini hatırlatan Soylu, ziyaret kapsamında Alman mevkidaşı Horst Seehofer ile yaklaşık 2 saat heyetler arası görüşme yaptıklarını dile getirerek şunları kaydetti: 

"Bir şey ifade ettik; 'biz Almanya değiliz. Bir tarafımızda, Suriye, bir tarafımızda ırak, bir tarafımızda İran var' dedik. Türkiye'yi düşünürken bizi bir Norveç, Finlandiya, kendiniz gibi görmeyin. Bir karakol ziyareti yaptık, en büyük dertleri Polonya'dan gelen ve asayişi bozanlar. 'Peki Türkiye'nin şu ana kadar yakaladığı Afgan göçmen sayısını biliyor musunuz?' diye sordum. 71 bin Afgan, 40 bin Pakistanlı, 30 bin Suriyeli, 14 bin Iraklı. Türkiye aslında bütün dünyaya insanlığın nasıl olacağını gösterirken diğer taraftan da bu kadar zor bir coğrafyada güvenin, kamu düzeninin nasıl sağlandığını, Avrupa'ya ne büyük iyilikler yaptığını çok net bir şekilde ortaya koyduğunu faaliyetlerle göstermektedir. Biz bir taraftan PKK, bir taraftan PYD, bir taraftan DEAŞ, bir taraftan FETÖ, bir taraftan DHKP-C ile mücadele ediyoruz. Alman İçişleri Bakanına bir şey daha sordum, 'bir tek sorunun cevabını istiyorum' dedim. 'Türkiye'de Almanya'yı rahatsız eden bir tek unsur bana söyleyin' dedim. 'Bir terör örgütü, organizasyonel suç yapılanması, sizi rahatsız eden kaçakçılık, sizin muhalifiniz olup da bizim ülkemizde gözardı ettiğimiz biri var mı?' diye sorduk. Bir tek isim söyleyemedi. Ama bu nasıl bir iştir ki PKK, PYD, FETÖ, DHKP-C ve bir çok Türkiye'nin içerisini oymaya çalışan organizasyonların çoğu Avrupa ülkelerinde istedikleri gibi kendi dizaynlarını gerçekleştirmeye çalışıyorlar."

Sınırlara modüler beton duvar

Birinci Dünya Savaşı'nda cetvelle çizilen bütün sınırlarda sorun olduğunu ifade eden Soylu, "Hem Orta Doğu'da hem de Afrika'da sorun var. Sınır güvenliği meselesi hepinizin bildiği gibi İçişleri Bakanlığının doğrudan sorumluluğu altındadır. Dolayısıyla bu konuda hem fiziki hem de bilgi açısı bakımından çok önemli projeler ortaya koyuyoruz. Suriye sınırımızda 828 kilometre modüler beton duvar yapılması planlanmış olup halihazırda bunun 805 kilometresi tamamlandı. Aynı şekilde Iğdır ve Ağrı illerimizdeki İran sınırımıza 91 kilometre modüler beton duvar montajı tamamlanmış. Projenin tamamı 144 kilometredir. İnşallah yıl sonu itibariyle bunu da bitirmeyi hedefliyoruz. Bir taraftan kaçakçılık, bir taraftan uyuşturucu ticareti, bir taraftan göçmen kaçakçılığını engelleyecek, bir taraftan da kamu düzenimizi tam anlamıyla sağlam bir şekilde yerli yerine oturtacaktır. İran-Hakkari sınırımızda da aynı şekilde 43 kilometrelik bir modüler beton duvar yapılması planlandı. İhalesi yapıldı, en yakın zamanda başlanacak" şeklinde konuştu.

"Sınırlarımızı kontrol altına alma en önemli meselelerden biridir"

Soylu, sınırlardaki önemli bir çalışmalarının da aydınlatma faaliyetleri noktasında gerçekleştiğini söyledi. Türkiye'nin toplam kara uzunluğunun 2 bin 949 kilometre olduğunu kaydeden Soylu, bunun yüzde 27'lik kısmını oluşturan 802 kilometresini aydınlattıklarını bildirdi. Yıl sonuna kadar hedeflerinin 960 kilometre olduğunu dile getiren Soylu, "Sınırın ötesinde PKK var. Bir takım eleştiriler, bir takım farklı düşünceler ortaya konuluyor. Ama sınırın hemen öteki tarafındaki PKK, İran, Irak ve Suriye hattında ticari bir gelir elde ettiğini, sadece uyuşturucu dan 1.5 milyar değil, aynı zamanda sigara, petrol kaçakçılığıyla ilgili ortaya koymuş olduğu anlayışla çok büyük gelir elde ettiğinin not edilmesini ifade etmek isterim. Bu yüzden sınırlarımızı kontrol altına alma en önemli meselelerden biridir" dedi.

Her alanda olduğu gibi savunma alanında da millileşme ve yerlileşmeyi desteklediklerini ifade eden Soylu, "İnsansız hava araçlarında Türkiye çok büyük mücadele verdi sonunda gediği yer büyük bir yüz akı hikayesidir. Sadece terörle mücadele edilmiyor, gelecek nesillere nasıl yapılabilindiğini, nasıl başarılabildiğini ortaya koyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, yazılım firmalarına seslenerek konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Benim size bir tavsiyem var. Yumurtlayan tavuğunuzu kesmeyin. Buradan söylemek istediğim şu; devletle çalışıyorsunuz, bir takım yazılımlar yapıyorsunuz. 3,4,5 yıl sonra bu yazılımı yenilemek, başka yazılımlarla entegre etmek gerekiyor. Arkadaşlar kapı duvar olursunuz kusura bakmayın. Biz, vatandaşımıza hizmet etmek, aynı zamanda da yalınlaştırarak vatandaşımızın bir takım gereksiz prosedürlerden kurtarmak, maliyetlerimizi düşürmek, entegrasyon ve koordinasyon sağlamak istiyoruz. Bu sektörün sonu yok denilecek kadar uçsuz bucaksızdır. Muhakkak ki bu yazılımlar yenilenecek. Bu tavuk aynı şekilde yumurtlamaya devam edecektir. Özel sektörün gelişmesini istiyoruz. Buradan bilgilerinizi, donanımlarınızı geliştirmenizi ve dünyayla rekabet edecek kabiliyetlerde çok daha üst seviyeye gelmenizi istiyoruz. Sanki iş yarın sona erecek, bitecekmiş gibi bir anlayışla karşı karşıya kalırsak adım atmakta zorlanır, bizi içimize kapatmak zorunda kalırsınız. Onun için özellikle yazılım firmalarına söylüyorum, ne olursunuz günlük değil, geleceğe aydınlıkla bakacak bir anlayışı hep birlikte ortaya koyalım. Biz, yazılım alanında çok daha üst seviyeye geçebilecek bir kabiliyete sahibiz." 

İlgili Haberler
left
right
 
 
3 Ekim 2018 Çarşamba 10:24
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Böyle bir Shengen ülkesi var: Lihtenştayn
Başkan Erdoğan: Bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.Trump'ın Venezuela'ya savaş nedeniBu adım diyaloğu engeller niteliktedir.35 kişi daha partilerinden istifa ettiCumhuriyet Savcısı’ndan tacizci kadın doktora görülmemiş ders!
Denizli Vali Yardımcısı İnan, Bursa’ya atandı
Eski CHP'li başkandan partiye ağır eleştiriBakanlık'tan Mavi Balina açıklamasıÖzel öğretim kursları gelecek yıl kapatılıyor.Maduro'ya destek için sokağa çıktılarTrump'tan Meksika duvarı sorununa 'Game of Thrones' göndermesi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:19
  • Güneş08:01
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:16
  • Akşam18:37
  • Yatsı20:07
 
Anket
Özlük hakları düzenlemesi
bu yıl içinde yapılır
bir iki yıl içinde belki
kesinlikle yapılmaz
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1550 - III. Julius Papa oldu.
1613 - I. Mikhail Rus Çarı oldu.
1898 - Émile Zola'ya, Alfred Dreyfus'u savunmak için L'Aurore gazetesinde Fransa Cumhurbaşkanına hitaben kaleme aldığı açık mektup J'accuse için iftira davası açıldı.
1900 - İngiliz İşçi Partisi kuruldu.
1914 - Charlie Chaplin'in ilk filmi "The Little Tramp" gösterime girdi.
1929 - Hilal-i Ahmer (Kızılay) günü ilk kez kutlandı.
1935 - Ünlü masa oyunu Monopoly'nin patenti alındı.
1942 - Hırvat naziler Banja Luka'da, aralarında 551 çocuğun da bulunduğu 2 bin 300 sivil Sırbistanlıyı katlettiler.
1945 - Müttefik liderlerinden Başbakan Winston Churchill, ABD Başkanı Franklin D.Roosevelt ve Mareşal Josef Stalin, Karadeniz'de gizli bir yerde Almanya'ya karşı verilen savaşın sonunu ve Avrupa'nın geleceğini görüştüler.
1952 - Türk Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları Birliği kuruldu.
1962 - ABD, Küba ile olan tüm iharacat ve ithalatını durdurdu.
1964 - The Beatles müzik grubu New York'un JFK havaalanına indi ve böylece ilk ABD turneleri başlamış oldu.
1966 - Kurtuluş Savaşı komutanlarından, Genelkurmay başkanlarından Orgeneral Abdurrahman Nafiz Gürman öldü.
1970 - İstanbul Valiliği Gülriz Sururi-Engin Cezzar topluluğunun Düşenin Dostu adlı oyununu yasakladı.
1971 - İsviçre'de kadınlara seçme hakkı verildi.
1973 - TBMM'de kabul edilen bir yasa ile "Maraş" iline "kahramanlık" unvanı verildi; ilin adı "Kahramanmaraş" oldu.
1974 - Grenada, İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1977 - SSCB, Soyuz 24 uydusunu fırlattı.
1979 - Her iki gezegenin keşfinden bu yana, Plüto, ilk kez Neptün'nün yörüngesinin içine girdi.
1984 - Amerikalı astronot Bruce McCandless, uzayda ilk kez serbest yürüyüş yaptı.
1986 - Haiti'de, 28 yıl süren aile yönetimi, başkan Jean-Claude Duvalier'nin Karaipler'den kaçması ile son buldu.
1987 - İstanbul Elmadağ'da Şan Sineması yandı. Yangında binanın bekçisi öldü.
1990 - SSCB'nin dağılması: Sovyet Komünist Partisi güç monopolünü devretmeye hazır olduğunu açıkladı.
1991 - Haiti'nin ilk seçilmiş başkanı Jean-Bertrand Aristide görevine başladı.
1992 - Avrupa Topluluğu üyesi ülkeler arasında Avrupa Birliği'ni oluşturan Maastricht Antlaşması imzalandı.
1995 - Uzay mekiği Discovery, Rus uzay istasyonu Mir ile tarihi buluşmasını gerçekleştirdi.
1996 - Türk şirketi Bir-Gen Air'e ait Boeing 757 tipi bir yolcu uçağı Dominik Cumhuriyeti açıklarında Atlantik Okyanusu'na düştü: 189 kişi öldü.
1998 - Kış Olimpiyatları, Japonya'nın Nogano kentinde başladı.
2008 - YÖK'ün Meslek lisesi mezunlarına uygulanan Katsayı sorununu resmi olarak kaldırmaya çalışması.
457 - I. Leo Bizans İmparatoru oldu.
 
Sayısal Loto
06.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020508131635
 
On Numara
04.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02030608101725273739424546525357616366707578
 
Süper Loto
31.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101330314850
 
Şans Topu
06.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031115172306
 
Gazete Manşetleri
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Kurumsal

İçerik

Taşra

Merkez

Başkent